Hnůj z minulého století: Velkou úrodu zařídí přidání japonské směsi bokashi do půdy

Trápí-li vás v zahradě neúrodná půda nebo chcete urychlit proces kompostování, inspirujte se Japonskem. Používají tuto speciální směs.

i Zdroj fotografie: Gronnfremtid / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stále více a více pěstitelů dává přednost před syntetickými hnojivy přírodním prostředkům. Spousta z nich nedá dopustit na osvědčené postupy našich předků – vyrábí si jíchy z rostlin, hnojivo ze slepičinců nebo mají na zahradě kompost. Inspiraci lze najít ale i jinde ve světě. Japonské bokashi je směs obsahující fermentované pšeničné otruby, kvasinky, mléčné bakterie a další prospěšné mikroorganismy. V Asii je užívaná již po staletí. Ocení ji všechny druhy rostlin, neboť s její pomocí proměníte i tu nejméně úrodnou půdu v živinami nabitou zeminu.

Co všechno dokáže japonská směs

Bokashi můžete využít jako urychlovač kompostování, smíchat se substrátem při předpěstování sazenic nebo zapracovat jako hnojivo přímo do půdy. Při kontaktu se zeminou se začnou množit užitečné organismy obsažené ve směsi. Pomůžou rostlinám získávat ze země důležité stopové prvky a další živiny. Směs zvyšuje množství humusu v zemi a pomáhá posílit oslabené nebo čerstvě přesazené rostliny. Kromě toho se dá použít jako přísada do toalety pro zvířecí mazlíčky – účinně totiž eliminuje nepříjemné pachy.

Bokashi – japonský způsob kompostování

Hlavní rozdíl mezi klasickým kompostováním (nebo vermikompostem) a bokashi tkví v tom, že bakterie k rozkladu organické hmoty nepotřebují kyslík. Celý proces probíhá ve speciální nádobě, ve které na sebe vrstvíte zbytky z kuchyně, bokashi směs a případně trochu zeminy. Kompostér je vzduchotěsně uzavřený, takže nehrozí zápach ani přítomnost ovocných mušek. Po dvou týdnech je materiál připraven k použití. Kromě samotného hnojiva získáte také tekutinu, kterou po rozředění můžete zalévat rostliny.

Zelenina a zbytky na kompostu iZdroj fotografie: Pixabay

Bohatá úroda díky lžičce bokashi

Směs nemusíte používat jen při kompostování, ale i přímo jako hnojivo, a to hned několika způsoby. Obohatit jí můžete substrát pro výsev a předpěstování, a to tak, že přimícháte tři polévkové lžíce bokashi do pěti litrů zeminy. Směs lze zapracovat do půdy před přímým výsevem nebo výsadbou zeleniny – od 25 do 100 gramů směsi na jeden metr čtvereční. Na podzim ho můžete zkombinovat se zeleným hnojením. Bokashi prospěje obzvlášť rajčatům, paprikám a bramborám. Stačí, když do každé jamky před výsadbou přidáte čajovou lžičku směsi.

Správné kompostování má svá pravidla. Podívejte se, jak založit kompost a starat se o něj.

Jaký způsob hnojení se vám v zahradě osvědčil nejvíce?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články