Hořčičný prášek představuje pro zahradu doslova zásobárnu živin, ideální čas k jeho aplikaci je právě teď během podzimních měsíců.
Podzimní hnojení zahrady je základním postupem pro udržení zdraví půdy a zajištění nezbytných živin pro rostliny. Typ hnojiva, které v tomto období používáte, však může významně ovlivnit životaschopnost vašich záhonů.
Co potřebuje vaše zahrada právě teď
Na podzim je nejlepší zaměřit se na zásobování rostlin draslíkem a fosforem a naopak se vyhnout dusíku. Dusík totiž stimuluje růst rostlin, což je podle webu TheHouseAndHomestead kontraproduktivní, protože vaše rostliny vstupují do období klidu a růst právě teď nepotřebují.
Čím hnojit zahradu na podzim
Podle mých zkušeností je vynikajícím příkladem podzimního hnojiva dřevěný popel, jak píší i na webu Almanac. „Jeho složení se liší v závislosti na druhu spalovaného dřeva, vždy však obsahuje cenné mikroprvky pro vaše rostliny a zároveň neobsahuje dusík,“ sdělil nám zahradní Milan M. ze Lhoty pod Libčany. „Pokud jím pohnojíte své květinové záhony, budete překvapeni tím, jak krásné v příštím roce budou.“
Dalším bezdusíkatým hnojivem vhodným pro podzimní použití je hned po popelu (o jeho výhodách jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno) také hořčičný prášek. Toto přírodní hnojivo obsahuje křemík, draslík, fosfor a další užitečné látky, které vašim rostlinám prospívá nejen tím, že je chrání před chorobami, ale také pozitivně ovlivňují kvalitu půdy.
Draslík a fosfor: Klíčové živiny pro podzim
Hnojení zahrady draslíkem během podzimu je obzvláště prospěšné pro růst mladých rostlin během nadcházejícího jara. Pokud vaše rostliny během předchozí sezóny špatně rostly, může být na vině nedostatek draslíku.
V takových případech lze jako bonus použít i draselné soli, které zvýší vitalitu rostlin. Naopak nedostatek fosforu v půdě se může projevit nedostatečným vybarvením listů. Tady vám však lépe než draselné soli pomůže kostní moučka.