Plíseň v květináči rozhodně není vítaným společníkem. Naopak – pokud nezasáhnete včas, můžete o své zelené svěřence úplně přijít.
Boj proti plísním v květináčích je stejně tak umění jako věda. Tento odvěký nepřítel zahrádkářů i milovníků pokojových rostlin podnítil vznik nesčetných strategií – od moudrosti našich babiček až po nejnovější botanické výzkumy. Tím nejjednodušším pomocníkem je však kombinace vody a sody. Určitě se vyplatí ji vyzkoušet.
Porozumění plísním u pokojovek
Plísně v květináčích jsou často známkou příliš horlivé péče – tedy nadměrného zalévání, jak informuje web iReceptář. To spolu s nedostatečnou drenáží nebo špatnou cirkulací vzduchu vytváří pro vznik plísní opravdu ideální podmínky.
Řešení pomocí sody
Nemusíte však hned sahat po fungicidech, jak radí web AbecedaZahrady. Rozpuštěním 1,5 lžičky jedlé sody ve vychladlé převařené vodě totiž získáte skvělého pomocníka, který s plísní rychle zatočí. Roztok stačí přelít do lahvičky a aplikovat na substrát několikrát týdně. Jedlá soda reguluje pH substrátu, takže se tu plísním dařit nebude.
Kávová sedlina a skořice
Ačkoli řešení se sodou vyniká svou jednoduchostí a účinností, svět prevence a léčby plísní je bohatý na alternativy (protože ne vždy tahle metoda zabere dostatečně rychle). Sáhnout tedy můžete i po kávě. Použitá kávová sedlina rozprostřená na půdě nabízí hned dvojí výhodu:
- zabraňuje vzniku plísní
- a vyživuje rostliny pomalým uvolňováním dusíku.
A pro ty, kteří inklinují k aromatičtější obraně, se jako voňavý bojovník osvědčuje i mletá skořice. Díky svým protiplísňovým vlastnostem je vynikající volbou pro preventivní zásah proti plísním (na ty rozvinuté bohužel příliš nepůsobí). Více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.
Oživení půdy: základ zdraví
Řešení problému plísní ovšem obvykle nespočívá pouze v povrchovém ošetření. Mnohem spíše doporučuji vsadit i na částečnou výměnu substrátu – jinak se plísní hned tak nezbavíte. Použijte čerstvou, sterilní směs určenou pro pokojové rostliny. Tento proces je vhodným okamžikem pro zlepšení drenáže pomocí vrstvy oblázků na dně květináče a přimíchání písku do nové zeminy pro zlepšení provzdušňování. Díky těmto jednoduchým trikům (samozřejmě ve spolupráci s úpravou zálivky) se u vás už plísně nikdy neobjeví.