Aby vám letošní sklizeň ovoce vydržela po opravdu dlouhou dobu, naučte se ji správně skladovat. Pomůže vám řada šikovných triků.
Srpen i září se obvykle u majitelů zahrad nesou v duchu jedné jediné činnosti – zpracování a uložení vypěstovaného ovoce a zeleniny. K prodloužení trvanlivosti je třeba aplikovat různé metody konzervace, a to v závislosti na druhu ovoce nebo zeleniny. Jak je třeba nejlépe uchovat maliny a ostružiny a jablka?
Jak zmrazit maliny a ostružiny
Mrazení je vynikající způsob, jak zachovat čerstvost choulostivých bobulovin, jako jsou maliny a ostružiny. Postupujte podle následujících pokynů:
- Ovoce jemně omyjte pod tekoucí studenou vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky.
- Nechte je zcela oschnout. K osušení můžete použít papírové utěrky nebo čistou kuchyňskou utěrku.
- Suché bobule následně rozložte v jedné vrstvě na plech nebo tác a vše vložte na několik hodin do mrazničky nebo dokud bobule nezmrznou. Tím se zabrání jejich slepení během skladování.
- Zmražené bobule přendejte do vzduchotěsných sáčků nebo nádob vhodných pro mrazení.
- Před uzavřením sáčků nebo nádob z nich odstraňte co nejvíce vzduchu.
- Sáčky nebo nádoby také vždy označte datem zmrazení.
Pro dosažení optimální kvality skladujte bobule v mrazničce při teplotě -18 °C nebo nižší.
Skladování jablek ve sklepě
Jablka lze skladovat v chladném a tmavém prostředí, například ve sklepě. Tím se prodlouží jejich čerstvost a trvanlivost, a navíc u nich téměř nedojde k degradaci výživných látek. Postupujte podle následujících pokynů:
- Vybírejte jablka bez otlaků, skvrn a známek hniloby a nejlépe z odrůd vhodných pro skladování (Granny Smith, Fuji nebo McIntosh).
- Jablka jemně otřete čistým a suchým hadříkem, abyste odstranili veškeré nečistoty.
- Zkontrolujte každé jablko a odstraňte všechna poškozená, abyste zabránili šíření kažení.
- Jablka uložte do pevné dřevěné nebo plastové bedny, větrané krabice nebo na police.
Dbejte na to, aby se vzájemně nedotýkala.
Ve sklepě udržujte chladnou a stálou teplotu, ideálně kolem 0 až 4 °C a s vlhkostí vzduchu kolem 90 %. A nikdy je neukládejte vedle brambor či cibule – mohly by paradoxně urychlit jejich kažení (produkují totiž plyn ethylen, který napomáhá plodům při dozrávání).
Pravidelná kontrola je důležitá
Pravidelně kontrolujte, zda jablka nevykazují známky kažení, a odstraňte všechna, která začínají hnít. Pamatujte také na to, že trvanlivost zmrazených plodů a skladovaných jablek má stále svá omezení. Zmrazené bobuloviny lze obvykle skladovat 8 až 12 měsíců, zatímco jablka uložená ve sklepě mohou vydržet několik týdnů až několik měsíců v závislosti na odrůdě a podmínkách skladování. Při manipulaci s ovocem a jeho zpracování také vždy dodržujte správné zásady bezpečnosti potravin a dbejte na čistotu – vyplatí se to.