Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: I s těmi nejzašlejšími si poradí borax

Aby vaše polštáře zase vypadaly jako nové, musíte si k ruce vzít ty správné pomocníky – na žluté skvrny platí levný borax.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Pomůže vám borax i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Na polštářích se časem hromadí skvrny způsobené usazováním prachu, špíny, potu, částeček kůže a potu z našeho těla, jak píše web MagazínDoma. A leckdy odolávají i opravdu důkladnému praní. Bohužel mívá toto zabarvení vliv nejen na estetiku, ale může mít dopad i na hygienu. A jak si s nimi tedy co nejúčinněji poradit?

Příprava polštáře na čištění

Začněte důkladným protřepáním nebo načechráním polštáře, abyste odstranili veškeré uvolněné peří nebo výplň. Poté ho namočte do studené vody, aby se skvrny odmáčely, a teprve poté jej vyperte pomocí vhodných pracích prostředků. Jednou z účinných metod boje proti žlutým skvrnám na povlacích polštářů je podle magazínu NášDům použití roztoku vyrobeného z prostředku na mytí nádobí. Zde je návod krok za krokem:

  • 0,5 polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí
  • 1 litr teplé vody

V nádobě smíchejte 0,5 polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí s 1 litrem teplé vody. Ponořte povlak na polštář do roztoku a zajistěte, aby byl zcela ponořený (já ho ve zatěžuji dřevěným prkénkem a množství roztoku si jednoduše přizpůsobím). Nechte jej namočený asi hodinu a občas vodu promíchejte, abyste napomohli odstranění skvrn. Nakonec ho vyperte v pračce. U odolných skvrn můžete tento postup v případě potřeby opakovat.

Žluté a hnědé fleky na polštářích jsou plné trusu a toxinů. Hravě je vyčistíte s receptem na lidové bělidlo za 12 Kč

Roztok boraxu je ještě účinnější

Další účinná směs zahrnuje kombinaci boraxu, pracího prášku, bělidla a gelu na mytí nádobí. Návod na něj nám poslala čtenářka Jarmila T. z Přerova. Nachystejte si toto:

  • 1 šálek gelu na mytí nádobí
  • 1 šálek bělidla
  • 0,5 šálku boraxu
  • Dostatečné množství vody k rozpuštění přísad

„Smíchejte prací prostředek, gel na mytí nádobí, bělidlo a borax ve stejném poměru. Přidejte tolik vody, aby vznikl roztok, a ponořte do něj polštář. Poté, co jej necháte chvíli odstát, polštář vyjměte a vložte jej do pračky. Bude jako nový.“ Chalupáři-Zahrádkáři pak při čištění polštářů doporučují obyčejný ocet a do pračky radí přidat tenisáky.

Čištění čalounění iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud i vás trápí ošklivý vzhled vašich polštářů, vsaďte na domácí pomocníky – žluté skvrny díky nim zmizí opravdu jednoduše

Metoda s tabletami do myčky nádobí

Překvapivá, ale účinná technika spočívá také v použití tablety do myčky nádobí. Stačí ji rozmočit, a poté použít místo pracího prášku. Ale mějte na paměti, že různé tkaniny polštářů mohou na tyto čisticí roztoky reagovat odlišně, proto je vhodné nejdříve vyzkoušet jakoukoli metodu na malé, nenápadné ploše předtím, než ji použijete na celý povlak polštáře.

Jak znečištěné polštáře perete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články