Rady našich babiček na odstranění žvýkačky z jakéhokoliv povrchu. Za pár minut po ní nebude ani stopa

                   

Snad každý z nás má rád žvýkačky nebo se s nimi už alespoň setkal. A to mnohdy v ne právě lichotivých situacích. Když se totiž tahle dobrota přilepí na oblečení, nábytek nebo třeba koberec, obvykle není snadné ji odtud dostat. Seznamte se s nejúčinnějšími způsoby odstranění žvýkaček z jakéhokoliv povrchu. Už nikdy nebudete muset své věci vyhazovat jen proto, že jsou „ulepené“.

Univerzální postup na vyčištění žvýkačky

Pokud teď čekáte rychlý a stručný návod, zklameme vás. Místo toho vám prozradíme, proč něco takového jednoduše neexistuje a ani existovat nemůže. Pokud se podíváme na to, z čeho bývá žvýkačka vyrobena, pak zjistíme, že obsahuje gumový základ (nestravitelný a zároveň nerozpustný ve vodě) a také syntetickou nebo přírodní pryskyřici (ta je známá jako arabská guma). Tato složka se u žvýkačky stará o kompaktní konzistenci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Arabská guma je odolná například proti ethanolu, etheru a olejům, částečně také proti glycerolu, ale syntetické materiály to mají jinak. Navíc různí výrobci přidávají do žvýkaček různé složky, jako jsou například plniva, syntetická změkčovadla, sladidla apod. A nesmíme zapomenout ani na glazury. Pokud tedy jeden postup pro odstranění nezabere, je třeba najít další. Rozhodně ale neházejte flintu do žita, nakonec odstraníte i tu nejúpornější žvýkačku.

Odstranění žvýkačky pomocí mrazu

Pamatujte si, že látku, na které ulpěla žvýkačka, rozhodně ihned nepereme. To by bylo totiž spíše kontraproduktivní. Horká voda ji změkčí, a tak se začne lepit všude okolo. Nejjednodušší je nechat žvýkačku zaschnout, nebo ji ještě lépe zmrazit (třeba vložením oblečení do mrazáku) – poté ji lze jednoduše seškrábat a máte hotovo. K tomu poslouží například například:

  • lžíce,
  • dřevěná nebo plastová stěrka,
  • delší nehet,
  • tupá strana nože.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ostré předměty naopak určitě nepoužívejte, snadno by mohly čištěný předmět nebo látku poškodit. Někdy je nutné mrazit oblečení opakovaně, protože zatímco žvýkačku seškrabáváte, vlivem tepla se mírně roztopí a můžete začít znovu. A jak dlouho ji v mrazáku ponechat? 24 hodin je minimum, u opravdu malého zalepení leckdy postačí i dvanáct. Pokud není tuhá jako kámen, pak se o její odstranění ani nepokoušejte.

Odstranění mastných skvrn od žvýkačky

Někdy však zůstane na látce nehezký flek. A jak tedy odstranit mastné skvrny od žvýkačky? Buďte připraveni už předem a pomozte si ekologickým žlučovým mýdlem. Pomoci vám může i isopropylalkohol nebo technický benzín. Naopak nikdy nepoužívejte silná chemická rozpouštědla, čištěné předměty spíše poškodí. Pro jistotu vždy zkontrolujte reakci vybraného čistidla na neviditelném místě opečovávaného materiálu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit žvýkačku žehličkou

Existují však i další – mnohem rychlejší způsoby. Například vyčištění žvýkačky žehličkou. A jak na to? Nastavte teplotu svého přístroje na střední úroveň a pokud máte uvnitř generátor na vytváření páry, vypněte ho. Na žehlicí prkno dejte oblečení se žvýkačkou a na něj položte papírový ručník, obyčejný nebo pečící papír apod. Místo jemně žehlete, dokud se žvýkačka nerozpustí a nepřilepí se k podkladu.

Ale dejte si pozor. Pokud bude vaše žehlička příliš horká, pak gumu spíše roztaví a ta se ještě více vpije do látky. A jak si poradit s odstraněním žvýkačky z oděvů, které nelze žehlit? V takovém případě použijte ke kompletnímu vyčištění žvýkačky příruční napařovač oděvů, nebo vyzkoušejte zmrazení nebo naopak vysušení žvýkačky (pomůže vám horký fén).

Už jste se také museli potýkat se žvýkačkou na oblečení?

Potřebujete spíše odstranit rez? Tady je návod na skvělý domácí odrezovač, za který zaplatíte jen pár korun
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články