Během zimy bývá čerstvých bylinek nedostatek. Řadu z nich si však můžete vypěstovat i na parapetu včetně oblíbeného kopru.
Kopr vonný (Anethum graveolens) patří u nás mezi velmi oblíbené bylinky. Ovšem jakmile udeří první mrazy, tak ze záhonů zmizí a to, co bývá k mání v obchodech, připomíná ten pravý chutný a voňavý kopr jen velmi velmi vzdáleně Naštěstí se nemusíte spoléhat na zásoby ve vašem oblíbeném supermarketu, protože kopr vám velmi ochotně poroste i na parapetu. Stačí jen dodržet několik šikovných triků a z úrody se budete moci těšit rekordně rychle – mnohdy už za pouhé dva týdny.
Proč pěstovat kopr na parapetu
Definovat vůni této bylinky nebývá jednoduché. Lze v ní cítit závan anýzu, fenyklu, kmínu nebo dokonce petržele. A stejně jedinečná je i samotná chuť kopru, která je zemitá a lehce nasládlá. Kopr také (jako jediný druh rodu Anethum, což v původní latině znamená znamená „uklidnit“) uvolňuje svou příjemnou vůni ze všech částí – tedy svými listy, květy i semeny. Vůně je tak intenzivní, že dokonce i doma na parapetu dokáže odpudit různé nežádoucí druhy hmyzu, které se jinak na zimu stěhují do lidských obydlí.
Jak pěstovat kopr na parapetu
Původ této bylinky není znám, ale předpokládá se, že se jako první objevil v mírném klimatu Středomoří a Malé Asie. Je to jednoletá bylina, svůj životní cyklus od vyklíčení přes květ až po finální semínko tedy stíhá v jednom jediném vegetačním období. A jako jednoletá rostlina velmi rychle roste, čehož lze při pěstování na parapetu skvěle využít. Pro začátek si v domácnosti vyberte místo, na které svítí slunce alespoň šest hodin denně. Vybrat je třeba i kvalitní substrát.
Pamatujte si proto, že kopr preferuje bohaté, ale přitom opravdu kypré a lehké půdy, které se dobře odvodňují. Nejlepší je pro něj proto písčitá nebo hlinitá zemina. Odvodnění je pak vhodné podpořit asi třícentimetrovou vrstvou drenáže z keramzitu se spodní části květináče. Půda musí být dobře propustná i proto, že kopr potřebuje opravdu hodně vody, takže ho musíte pravidelně zalévat. Jedině tak vám krásně a bujně poroste po celý rok, a nejenom během sezóny.
Jak na hnojení kopru
Stejně jako většina ostatních bylin nevyžaduje ani kopr mnoho hnojení. Stačí mu substrát obohacený o humus a další dodávání živin už nebude třeba. A jak je to s teplotou? Nejlépe roste při mírných teplotách kolem 21 °C, ty vyšší mu nesvědčí. Nebývá potom tak šťavnatý a chutný. Při pěstování také myslete na to, že kopr má duté stonky, díky nimž je náchylnější k převrácení.
Při venkovním výsevu je proto třeba volit místo chráněné před silným větrem a při pěstování vysokých odrůd přistoupit k vyvazování k podpůrným kolíkům, aby rostliny stály vzpřímeně. Na parapet se proto hodí spíše trpasličí (nana) odrůdy kopru.
Jak urychlit klíčení kopru
Kopr vysijte na výživnou zeminu a jen lehce zasypte. Zavlažte ho, květináč přetáhněte fólií a vše přemístěte na slunné místo. Jakmile uvidíte první klíčky, pak fólii odstraňte a pokračujte v péči o kopr jako obvykle.