Pravidelné čištění pračky má svůj smysl. Pokud ho zanedbáte, může být kondice vašeho spotřebiče opravdu silně ohrožena.
Pravidelné čištění pračky je důležité z několika důvodů. Na první místě je samozřejmě odstranění zbytků detergentu a nečistot. Během praní se v pračce hromadí zbytky pracích prostředků a různé špíny z oblečení, které mohou být zdrojem zápachu a bakterií. Pravidelné čištění proto pomáhá odstranit tyto zbytky a udržet pračku čistou a svěží. Můžete tak prodloužit její životnost.
Proč pravidelně čistit pračku
To ovšem není jediným důvodem, který byste měli vést v patrnosti. Čištění vám poslouží i jako prevence plísní. Pokud je totiž pračka znečištěná, může se v ní usadit plíseň, která dokáže způsobit nepříjemný zápach a dokonce i alergické reakce po oblečení vypraného prádla. Pravidelné čištění pračky pomáhá této situaci předejít.
Navíc znečištěná pračka může mít nižší výkon, a to se projeví na delší době praní prádla. A v neposlední řadě také pravidelné čištění tohoto spotřebiče pomáhá předejít předčasnému opotřebení a poškození pračky, což může prodloužit její životnost. Právě proto je důležité pračku čistit pravidelně, ideálně po každém praní, ale minimálně alespoň jednou za měsíc. A jak na to?
Jak vyčistit buben pračky
Nejdůležitější je čištění bubnu, s tím vám může skvěle pomoci třeba bílý ocet: nalijte do pračky 2 šálky bílého octa a pusťte ji naprázdno na nejvyšší teplotu. Tento postup pomáhá odstranit všechny nepříjemné zápachy a zbytky pracího pračku. O něco účinnější je kyselina citronová, kteří si poradí i s plísněmi a vodním kamenem. A co si s ní počít? Smíchejte 1 šálek kyseliny citronové s horkou vodou a vše nalijte do pračky.
Dalším skvělým pomocníkem je i soda bikarbona: smíchejte 1/4 šálku sody bikarbony s horkou vodou a nalijte do pračky. Opět pusťte pračku na nejvyšší teplotu. Soda bikarbona pomáhá odstranit pachy a zbytky pracích prášků. Jako základní postup pro čištění by měly tyto kroky stačit. Pokud ovšem máte podezření na vážnější problémy s pračkou, neváhejte kontaktovat odborníka.
Jak vyčistit zásobník na prací prášek
Ovšem pozornost si zaslouží i dávkovač pracího prostředku. A co si počít s ním? Vyjměte zásobník na prací prášek z pračky a omyjte ho vodou a mýdlem. Použijte měkký kartáček nebo houbu, abyste odstranili jakékoliv nečistoty. Poté opláchněte zásobník vodou a nechte ho uschnout. Jestliže se ovšem uvnitř zásobníku již objevily plísně, musíte si dát na jeho očistě důkladně záležet. Proto nalijte do zásobníku na prací prášek sklenici bílého octa a spusťte pračku na nejvyšší teplotu (samozřejmě bez prádla).
Ale jestliže se vám zdá, že je zásobník na prací prášek velmi špinavý, můžete ho nechat odmočit v roztoku teplé vody a mýdla nebo bílého octa. Po několika hodinách ho opláchněte a nechte uschnout. Tento úkon, stejně jako čištění bubnu, provádějte alespoň jednou za měsíc, protože pravidelné čištění pomáhá udržet pračku v dobrém stavu, optimalizuje její výkon a prodlužuje její životnost. Těch pár minut práce se vám tedy později bohatě vrátí v podobě úspor (nákup nového spotřebiče totiž budete moci odložit).