Sušené houby už plesnivět nebudou, stačí je skladovat ve skleněné nádobě

Vyzkoušejte také tento geniální trik, který zabrání sušeným houbám zplesnivět. Díky němu je budete moci bezpečně skladovat i po dobu několika dalších měsíců.

Babiččiny nakládané houby: Sníte je opravdu za chviličku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud i vy patříte mezi milovníky hub a houbaření, pak byste měli vědět, jak je co nejlépe zpracovat a uskladnit, abyste nepřišli o jejich chuť ani vůni. Zjistěte, na co si dát doopravdy pozor, aby vám po pár týdnech nezplesnivěly. Takto je skladuje moje babička a nemůže si její účinnost vynachválit. Že se jedná o velmi efektivní způsob potvrzují i informace z internetového portálu Fantastic Funghi, kde radí, jak s houbami správně nakládat.

Důležitá je příprava hub 

Ať už se chystáte nasbírané houby připravit k jídlu, podusit, zamrazit nebo usušit, věnujte pozornost jejich správnému čištění. V žádném případě byste neměli k tomuto účelu používat vodu, kterou houby snadno vstřebávají. Jak radíme v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.cz, mnohem účinnější je využít hadřík nebo kartáč s měkkými štětinami, kterým odstraníte veškeré zbytky půdy, jehličí i dalších nečistot.

Jak houby správně usušit

Sušení nasbíraných hub lze provést hned několika způsoby a nepotřebujete k tomu nutně ani speciální sušičku, i když se jedná o jednu z efektivních metod, jak poměrně snadno a dobře houby vysušit. Dalším způsobem je použít za tímto účelem troubu. V tomto případě však musíte dodržovat určitá pravidla, abyste houby nespálili. Častým problémem je totiž nastavení trouby na příliš vysokou teplotu, o čemž jsme se více rozepsali dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.cz.

sušení hub iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravené houby nakrájejte na tenké plátky maximálně 1 cm tlusté a rozložte na plech s pečícím papírem nebo tácy ze sušičky. Využít k sušení můžete také teplé slunečné dny. V takovém případě však musíte houby hlídat, aby nezmokly nebo nenavlhly rosou. V příliš vlhkém prostředí navíc mohou chytit plíseň a celá vaše snaha přijde nazmar.

Jak uskladnit usušené houby

Abyste se vyhnuli i plesnivění již sušených hub, uložte je do uzavíratelných sklenic, kde budou chráněné před vlhkostí. Pokud se plíseň přece jen objeví, nejspíš nebyly všechny kousky dostatečně usušené nebo jste přehlédli hnijící část. Zdravé a vysušené kousky vám však ve vzduchotěsných nádobách vydrží klidně až do příští sezony, což potvrzuje webový portál Monterey Mushrooms i náš čtenář Alois F. z České Lípy: ,,Sušené houby máme s manželkou nejraději a uchováváme je jedině v zavařovačkách. Ještě nikdy nám nezplesnivěly.”

https://youtu.be/Sf86NTQr8zk?si=s4WsjdmPCYDRyTli
Jak správně sušit houby

Jakým způsobem skladujete sušené houby vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články