Rostliny potřebují ke své spokojenosti maximální dávku živin. Ty jim může dodat i čistě přírodní prostředek z kuchyně.
V zimě nebývají pokojové rostliny právě v optimální kondici. Může za to nedostatek slunce nebo náročné podmínky panující v mnohdy přetopených a přesušených bytech. Na nohy je však může postavit docela obyčejná cibule. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek – a navíc ji ani nebudete potřebovat celou. Bohatě si vystačíte jen s jejími slupkami, které by jinak stejně skončily v koši.
Hnojivo z cibulových slupek
- Namočte cibulové slupky do vody na 24 až 48 hodin.
- Poté vodu přeceďte a výsledný roztok použijte jako zálivku nejméně jedenkrát do týdne.
Hnojivo můžete také použít jako tekuté tonikum, které urychlí růst rostlin ještě více. Musíte ho však smíchat s dalšími odpadními materiály (třeba odřezky ovoce a zeleniny) a nechat ho fermentovat. Pamatujte, že hnojivo z cibulových slupek je bohaté na draslík, takže se skvěle hodí pro rostliny, u kterých potřebujete, aby začaly rychle růst. Dále obsahuje také hořčík, vápník a také flavonoidy, což jsou antioxidanty, chránící vaše zelené svěřence před řadou negativních vlivů.
Jak využít slupky z cibule
Cibulové slupky nejsou nic jiného než zaschlé vrchní vrstvy cibule. Proto obsahují stejné zdraví prospěšné látky jako cibule samotná a je škoda je vyhazovat. A pokud je všechny neuplatníte při výrobě hnojiva, lze je použít i jinak.
Využití v kuchyní
Především používejte jen zdravé a čisté slupky. Nejvrchnější špinavou vrstvu odstraňte a dejte do bioodpadu nebo do kompostu. Pak cibuli omyjte a oloupejte. Slupky využijete několika způsoby.
- Čerstvé slupky použijte do vývaru, ochutí ho a dodají mu krásnou barvu.
- Usušené a rozemnuté slupky používejte jako koření do polévek, omáček, ale i salátů a paštik. Slupky usušíte velmi jednoduše: rozložte je v jedné vrstvě na pečící papír a sušte v blízkosti zdrojů topení, v sušičce nebo v mírně vyhřáté pootevřené troubě. Jakmile jdou rozemnout, jsou hotové.
- Na ochucení rýže, mouky na cibulový chléb či pomazánky si vyrobte prášek ze sušených slupek. Důkladně je rozmixujte a uchovávejte ve vzduchotěsné dóze.
Využití v domácnosti
Ovšem cibulové slupky jsou skvělé i pro nejrůznější využití v domácnosti. Pokud je povaříte, tak skvěle obarví vajíčka i látky nebo oděvy. A jak na to? Dejte vařit litr vody s dvěma hrstmi slupek, přidejte 2 lžičky soli a 2 lžíce octa. Tkaninu ve vodě dobře rozprostřete, aby se obarvila rovnoměrně. Vařte mírným varem asi půl hodiny a pak ještě nechte 5 hodin stát, látku několikrát obraťte. Pak ji vyndejte a vymáchejte ve vodě s přídavkem octa na ustálení barvy.
Domácí kosmetika z cibulové slupky
Voda, zbylá po vaření cibulových slupek, může posloužit také jako tonikum, které se používá k osvěžení pokožky. Přidat ji můžete i do vašeho oblíbeného krému na obličej, který může pomoci hydratovat a vyživovat pokožku.