Jedlá soda má v domácnosti celou řadu osvědčených použití. Dokáže dokonce pomoci i proti nepříjemnému hmyzu.
Jedlá soda může být v domácnosti velmi univerzálním pomocníkem. Bohužel ne všechny aplikace jsou všeobecně známé, což je velká škoda. Jedlá soda totiž může skvěle pomoci s řadou nepříjemných problémů – například s nechtěným hmyzem v domácnosti. A nemusíte pro to udělat skoro nic, stačí ji jen umístit tam, kde se hmyz zdržuje nejčastěji a kde má největší klid.
Jedlá soda v rozích místnosti
Pokud se v domě potýkáte s nájezdy hmyzu, měli byste si k ruce vzít právě jedlou sodu. Její pach totiž tito nenávidění návštěvníci nesnáší a není jim příjemná ani její struktura, pokud se přes ni mají pohybovat. Pokud tedy chcete hmyz vyhnat, jednoduše nasypte jedlou sodu všude tam, kde se zdržuje.
Obvykle jde o rohy místnosti, kde mají všichni brouci a pavouci jednoduše klid. Sodu můžete nasypat na podlahu jenom tak, anebo ji umístit do malých mělkých mističek. Jedna lžíce do každého rohu bohatě stačí, každý týden však musíte dodat novou dávku. Jinak totiž ceněné aroma jedlé sody vyvane a váš repelent přestane účinkovat.
Čím podpořit účinek jedlé sody
Do rohů místnosti můžete položit také čerstvé nebo sušené bylinky, jejichž vůně hmyz odpuzuje. Použít lze například tyto:
- šanta zkřížená (Nepeta × faassenii)
- levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
- aksamitník alias afrikán (Tagetes)
- vonné pelargonie ( například Pelargonium graveolens)
- šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
- bazalka pravá (Ocimum basilicum)
- máta peprná (Mentha × piperita) a další máty
- šalvěj rozmarýna (Rosmarinus officinalis)
- zavinutka (Monarda hybrida)
- citronová tráva, citronela (Cymbopogon citratus)
Přírodní repelent proti hmyzu
Pokud vám není toto použití jedlé sody právě po chuti, můžete použít i jiné prostředky. Existuje několik přírodních složek, které lze použít k výrobě účinného repelentu proti hmyzu. Jedním z oblíbených receptů je například smíchání stejných dílů vody a jablečného octa. Do této směsi je poté ještě vhodné přidat několik kapek esenciálních olejů s prokazatelnými repelentními účinky. Mezi vhodné bylinky patří například citronová tráva, hřebíček nebo eukalyptus.
Další možností je i oblíbený eukalyptový nebo tea tree olej. Stačí smíchat 1 díl eukalyptového či tea tree oleje s 10 díly vody nebo alkoholu. Pro vylepšení směsi lze následně ještě použít esenciální olej z máty peprné, hřebíčku a česneku. Repelent poté přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na místa, kde se hmyz nejčastěji vyskytuje.
Jak vyrobit přírodní repelent do přírody
Pokud chcete ochránit sami sebe třeba při cestě do lesa, zkuste si vyrobit přírodní repelent. Vyberte si bylinky, které hmyz odpuzují v podobě esenciálního oleje. Ten poté smíchejte s nosným médiem, jako je kokosový olej nebo jojobový olej. Dobře promíchejte a naneste na pokožku. Uvidíte, že se vám hmyz bude velký obloukem vyhýbat. Mějte však přitom na paměti, že přírodní repelenty nebývají tak účinné jako ty z obchodu, takže může být nutné je používat častěji než ty chemické.