Jak zatopit v kamnech, aby vydržela hořet celou noc: Při dodržení správného postupu bude dřevo hořet ještě ráno

Pokud doma vytápíte pevnými palivy, pak to určitě také znáte. Večer sice svůj krb nebo kamna naložíte do plna, ale ráno se probouzíte do zimy. Změňte to.

i Zdroj fotografie: Freepik / Klaus Mueller / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chcete udržovat oheň v kamnech celou noc, pak musíte zvolit dostatečně velká polena, která oheň jen tak nestráví – tuto poučku si docela jistě zapamatoval každý, kdo se alespoň trochu o správnou techniku zatápění v kamnech zajímal. Ve skutečnosti je však situace o něco složitější. Pokud na sebe totiž velká polena naskládáte špatně, bude oheň jednoduše přeskakovat z jednoho na druhé a výsledkem bude stejně jeho rychlé hoření a studené ráno. A co proti tomu tedy dělat? Doporučovaný postup je velmi jednoduchý.

Zabraňte ohni, aby se šířil rychle

Základní postup si pamatuje úplně každý. Stačí, když položíte na vrstvu dostatečně horkých uhlíků velká polena a máte vystaráno. Oheň by se měl (teoreticky) pomalu šířit odspodu, dřevo stravovat a tím vaši domácnost účinně vytápět. Bohužel to obvykle není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pokud totiž polena položíte přes sebe křížem a neuspořádáte je, budou se plameny mezi jednotlivými kusy šířit opravdu rychle a výsledkem bude opět vstávání do mrazivého vzduchu. A co si s tím tedy počít?

Trik spočívá ve správném rozložení uhlíků

Vrstva horkých uhlíků se samozřejmě v krbu nacházet musí a rozdělávání ohně odspodu nahoru je také velmi dobrou technikou. Ovšem jedna maličká vychytávka dokáže celý postup zefektivnit i několikanásobně. Musíte se však připravit na to, že se tak trochu umažete. Nestačí totiž jen přijít ke krbu a vhodit do něj několik velkých polen. Naopak – práci si musíte dát jak s jeho vyčištěním, tak i se správným seskupením žhavých uhlíků. Pro začátek se budete muset zbavit co největšího množství popela.

Není samozřejmě žádoucí vyčistit krb úplně dočista, protože uhlíky, které v ohništi zůstaly po předchozím zatápění, zároveň nesmí vychladnout. Vezměte si tedy železnou lopatku a snažte se co nejvíce popela vybrat. Jakmile budete mít hotovo, musíte přistoupit k dalšímu kroku celého procesu. Ten spočívá v přeskupení uhlíků na to správné místo. Rozhodně totiž není žádoucí, aby na nich polena, která jste přiložili do krbu nebo kamen, ležela celou plochou. To by nemělo ten požadovaný efekt.

Jak zapálit kamna, aby hořela opravdu celou noc iZdroj fotografie: Depositphotos

Kam s horkými uhlíky v krbu

A co si tedy s vrstvou horkých uhlíků počít? Jednoduše ji nahrňte dopředu – respektive tak, aby byly horké uhlíky nashromážděny v přední části krbu tak, aby zabíraly o něco méně než polovinu dostupné plochy. A teprve za tuto vrstvu naskládejte hraničku ze dřeva. Neměla by samozřejmě sahat až nahoru, ideální bude, pokud její výška nepřesáhne polovinu výšky krbu. Aby vám krb vydržel hořet opravdu celou noc, budete potřebovat 5 až 7 velkých polen.

Snažte se samozřejmě volit ta z tvrdého dřeva, která vydrží hořet déle. Dřevo není ani třeba nijak dále zapalovat, od žhavých uhlíků by mělo samo vzplanout po několika okamžicích. Ovšem pokud si nechcete večerní přípravu krbu takto ztěžovat, můžete sáhnout například po dlouho hořících briketách. Jsou sice dražší, ale teplo vám zajistí opravdu po celou noc.

Jak jsou vaše triky pro používání krbu nebo kamen?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články