Trouba je nezbytnou součástí snad každé kuchyně. Její součástí bývá i zásuvka ve spodní části, kterou lidé používají špatně.
Trouba je nezbytnou součástí kuchyní ji dlouhou řádku let. Kromě pečení dokážou moderní modely nabídnout i mnoho dalších funkcí. Jde například i grilování nebo i funkci samočištění alias pyrolýzy, která vás zbaví nutnosti úmorného čištění skla. Ovšem jedna část trouby bývá až příliš často používána jednoduše špatně. Jde o zásuvku, kterou najdete v její spodní části. U tohoto spotřebiče totiž lze najít hned dva typy a od toho se odvíjí i způsob, jakým je vhodné zásuvku používat.
Odkládací nebo ohřívací? Zjistěte to
Pro začátek je třeba vědět, že všechny trouby rozhodně nejsou stejné – a to nemáme na mysli pouze jejich funkce. Naopak. Liší se právě i tím, na co slouží jejich spodní zásuvka. Ta může být určena buď k ohřívání pokrmů nebo k ukládání věcí. A jak zjistit, která možnost platí právě pro vaši troubu?
Ohřívací zásuvka u trouby
Během pečení produkuje trouba značné množství tepla. Ale pokud je šikovně řešená, nemusí toto teplo vyprchat jen tak do prostoru – naopak. Pomůže vám s ohříváním již hotového ho jídla, takže se vyhnete použití mikrovlnky nebo jeho opětovnému vkládání do trouby. Ušetříte tak mnoho energie a jako bonus se takto přihřívané jídlo ani nevysuší, což může být u některých typů pokrmů značný problém. A jak poznat, zda máte troubu opatřenou právě tímto prvkem?
Jednoduše se podívejte na její ovládání. Mělo by na ní být tlačítko, určené k nastavení teploty právě v ohřívacím šuplíku. Pokud tam není, nemusíte ještě házet flintu do žita. Místo toho ještě prozkoumejte samotnou zásuvku, protože někdy bývá ovládání ukryté jednoduše uvnitř. Pokud není ani tam, pak je jasné, že vaše zásuvka slouží spíše k odkládání věcí než k jejich ekonomickému ohřívání.
Jak využít ohřívací zásuvku u trouby
Pokud však doma přece jen spotřebič s ohřívací zásuvkou máte, měli byste se naučit ji používat co nejefektivněji. V první řadě rozhodně tuto zásuvku nemůžete považovat za další možnost přípravy pokrmů – taková její „síla“ rozhodně není. Místo toho do ní vkládejte pokrmy už ohřáté, které si zde ještě po nějakou dobu svou teplotu vhodnou k servírování uchovají. Bohužel možnosti této zásuvky jsou omezené a nikdo by nechtěl riskovat například nedopečené maso.
A bude se vám hodit také v případě, že svou troubu potřebujete použít na něco jiného – například do ní po upečení svátečního kuřete vložit ještě moučník. Zatímco kuře se bude hezky vyhřívat právě v oné zásuvce, může se už v samotné troubě péci třeba bábovka, aniž byste se museli obávat přenosu nepříjemných pachů nebo třeba toho, že se již hotové jídlo nadměrně vysuší. Zbytkové teplo v zásuvce je také možné použít při kynutí těsta (například na chleba nebo na knedlíky). A to je rozhodně výhoda, se kterou se vyplatí počítat.