Během dovolené zachrání celou zahradu aneb jak na kapkový zavlažovací systém

Aby vaše zahrada přežila bez úhony i delší dovolenou, vyrobte si šikovný zavlažovací systém z PET lahví. Vyplatí se to.

Jak na výrobu účinné závlahy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Radost ze zasloužené dovolené mohou někdy zkalit obavy z toho, že necháte svou milovanou zahradu bez dozoru. I když máte obětavého souseda nebo přítele, který vaše rostliny zalévá, spoléhat se pouze na lidský faktor nebývá vždy nejlepší. Nenechte nic náhodě a vyrobte si samozavlažovací systém z 5l PET lahví.

Správné zavlažování zahrady

Správné zavlažování je pro udržení zdravé zahrady zásadní. Rostliny jsou na stálém přísunu vody závislé. A během horkých letních měsíců mohou vyžadovat zalévání ještě častější. Klasická zálivka obvykle nedokáže zajistit rovnoměrné rozložení vlhkosti, které potřebují. Ovšem systém kapkové závlahy dokáže dodávat vodu přímo ke kořenům, čímž zajistí optimální hydrataci každého jednotlivého exempláře a zároveň minimalizuje plýtvání touto cennou tekutinou na maximum.

Vytvoření systému kapkové závlahy z 5l PET lahví

Nejdříve si připravte všechny potřebné materiály:

  • 5L PET lahve (počet závisí na velikosti vaší zahrady)
  • Jehla nebo špendlík
  • Zahradní hadice (volitelně)
  • Nůžky nebo kuchyňský nůž
  • Stahovací pásky nebo pevný provázek
Zakopejte plastové lahve do země, umí pomoci zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňte z lahví etikety a uzávěry a vypláchněte je vodou, abyste odstranili zbytky sodovky nebo jiných tekutin. Pomocí jehly nebo špendlíku opatrně udělejte na dně každé PET lahve malé otvory. Tyto otvory umožní pomalé odkapávání vody přímo ke kořenům rostlin. Dbejte na rovnoměrné rozmístění otvorů, abyste zajistili rovnoměrné zalévání. Poté naplňte každou PET láhev vodou, přičemž nahoře ponechte asi 2 cm volného místa.

Jak instalovat samozavlažovací systém na záhony

PET lahve umístěte vedle rostlin, které chcete zalévat. V ideálním případě je mírně zakopejte do půdy, přičemž hrdlo láhve nechte nad zemí, aby k němu byl snadný přístup. Pomocí zahradní hadice můžete do celého systému připojit více nádob a rozšířit tak dosah své kapkové závlahy. Abyste udrželi láhve na místě, připevněte je pomocí stahovacích pásků nebo pevných provázků k zapuštěným kůlům nebo sloupkům.

Jak na výrobu účinné závlahy iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento krok je obzvláště důležitý, pokud se vaší zahradou občas prohání silný vítr. Před odjezdem na dovolenou pak svůj samozavlažovací systém dobře vyzkoušejte, abyste se ujistili, že je průtok vody pro vaše rostliny stálý a dostatečný. V případě potřeby upravte velikost a počet otvorů. A vyzkoušet můžete i samozalévač rostlin: jednoduchý zavlažovací systém z PET lahví.

Výhody systému kapkové závlahy

Kapková závlaha dodává vodu přímo ke kořenům, čímž výrazně snižuje odpařování a plýtvání vodou. Vaše zahrada zůstane dostatečně zavlažována, aniž by docházelo k plýtvání drahocennými zdroji. Navíc je tento DIY systém je cenově výhodný, protože využívá recyklované PET lahve, které by jinak skončily v kontejneru. A jako bonus pak důsledné a cílené zavlažování podporuje zdravější kořenový systém a spolu ním i silnější růst rostlin.

Nejjednodušší kapkový zavlažovací systém, který si můžete vyrobit téměř zdarma

Jak se o svou zahradu staráte během dovolené vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články