Kávovou sedlinu nevyhazujte: Pohltí pachy v lednici, pomůže i jako hnojivo

Pokud se chcete chovat ekologicky a šetřit svou peněženku. Měli byte se naučit využívat běžný odpad z domácnosti – jako například kávovou sedlinu.

Káva jako hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Použitá kávová sedlina se v domácnostech často bezmyšlenkovitě vyhazuje, ale to je rozhodně škoda. Má totiž opravdu mnoho užitečných využití. Poslouží zejména při pohlcování pachů, ale hodí se i jako hnojivo na zahradě. Stačí jen vědět, jak ji použít.

Pohlcování pachů v chladničce

Kávová sedlina výborně pohlcuje nepříjemné pachy. Stačí ji jen vysušit a poté nasypat do misky. Když tenhle malý osvěžovač vzduchu vložíte do lednice, zbavíte ji za pár dní všech nepříjemných pachů – tedy alespoň podle tvrzení z webu Novinky.

Přírodní zahradní hnojivo

Kávová sedlina, bohatá na dusík, draslík a další živiny, je vynikajícím přírodním hnojivem. Můžete ji tak jednoduše přimíchat přímo do půdy na zahradě nebo do květináčů, abyste zlepšili kvalitu půdy a podpořili růst rostlin. Lze ji však také usušit a použít jako výživný mulč. Nezapomeňte ji však přikrýt mulčovací kůrou, jinak by ji vítr rychle rozfoukal. S dalším použitím nám poradila čtenářka Michaela N. Z Příbrami.

Vytvořit hnojivo z kávové drti je jednoduché. Smíchejte sklenici kávové sedliny s 10 až 20 litry vody a tímto roztokem zalévejte rostliny každých 7 až 14 dní, zejména během vegetačního období. Vyhněte se naopak hnojení v zimních měsících,“ radí. Ovšem já s její poslední radou souhlasit nemohu – například lopatkovec je totiž dobré mírně přihnojovat i v zimě. Pokud to totiž nedělám, rychle mu žloutnou listy a v létě pak o poznání méně ochotně kvete.

Káva jako hnojivo

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene obyčejná káva

Tip pro citlivé rostliny

Některé rostliny, například anturie, kamélie, voskovky, begonie nebo gardénie však kávovou sedlinu někdy příliš dobře nesnášejí. A to navzdory tomu, že jde o kyselomilné kousky. Pro ty si proto raději připravte hnojivo na bázi zeleného čaje. To snadno provedete tak, že přes noc namočíte polévkovou lžíci čajových lístků do 0,5 litru vody a ráno rostliny jednoduše zalijete.

Hnojení orchidejí Phalaenopsis rýžovou vodou jim zaručí kvetení iZdroj fotografie: Freepik
Kávová sedlina není jen bezcenným odpadem. Naopak – pokud ji použijete šikovně, může vám ještě značně prospět

A ať už hnojíte cukrem nebo kávou, dejte přitom pozor na přítomnost cukru. Ten by mohl podle webu Sazenička přilákat k vašim rostlinám nepříjemné škůdce – a to byste zcela jistě nechtěli. A jak je to s venkovnímu rostlinami? Chalupáři-Zahrádkáři doporučují kávou sedlinu především ke hnojení borůvek, ale hodí se i jako přísada do kompostu.

Jaké jsou vaše triky pro využití domácího odpadu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články