Když česnek na zahradě žloutne, vyléčí ho výluh z kopřiv

Pokud začne česnek žloutnout ještě před tím, než je zralý ke sklizni, můžete mu pomoci prostřednictvím hnojiva z kopřiv.

Česnek nepaličák na záhonu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek je oblíbená a všestranná bylina, která dodává výraznou chuť celé řadě pokrmů. Je také oblíbenou volbou pro drobné zahrádkáře, a to díky své relativně nenáročné údržbě a působivým zdravotním účinkům. Jako každá rostlina se však i česnek může někdy setkat s problémy, které ovlivňují jeho růst a celkový zdravotní stav. Jedním z těch častých je žloutnutí listů, které může být známkou nedostatku živin nebo napadení škůdci. Pokud si všimnete, že váš česnek na zahradě žloutne, může vám přijít na pomoc nálev z kopřivy.

Proč listy česneku žloutnou

Když listy česneku zežloutnou, aniž by byly rostliny samotné již připraveny ke sklizni, obvykle to znamená, že trpí stresem nebo nerovnováhou živin. K tomuto stavu může přispívat několik faktorů, např:

  • Nedostatek živin: Česnek potřebuje ke svému růstu vyvážený přísun základních živin. Nedostatek dusíku, hořčíku nebo jiných klíčových živin v půdě může vést ke žloutnutí listů a zpomalení růstu.
  • Napadení škůdci: Někteří škůdci (například háďátka) mohou česnek napadnout a způsobit poškození kořenů a listů. To může mít za následek jeho žloutnutí a vadnutí.
  • Choroby: Žloutnutí mohou způsobit i houbové infekce. Tyto choroby se navíc dokážou velmi rychle šířit.

Nálev z kopřivy jako lék

Důležité je vsadit především na správnou výživu. Jednoduchý nálev z listů kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) je přírodním a účinným řešením proti žloutnutí česneku. Kopřiva je bohatá na základní živiny včetně dusíku, železa a hořčíku, které mohou pomoci doplnit chybějící prvky v půdě a zlepšit celkový zdravotní stav rostlin. Kromě toho má také přirozené protiplísňové a repelentní vlastnosti, takže se postará i o choroby a hmyz. Pro postřik česneku nasbírejte velké množství kopřivových listů (nejlépe ještě předtím, než rostlina začne kvést).

Obvykle stačí navštívit ta místa, kde jste kopřivy na jaře posekali – rychle totiž začínají obrážet znovu). Poté naplňte velkou nádobu (například kbelík nebo sud) vodou. Přidejte listy kopřivy a dbejte na to, aby byly zcela ponořené. Na každý litr vody použijte přibližně 100 g kopřivové natě. Směs nechte louhovat asi 7 dní a občas ji promíchejte. Pokud ovšem na nálev opravdu spěcháte, pak kopřivy nasekejte a zalijte je horkou vodou. Doba louhování se tak zkrátí na 3 dny.

Když česnek na zahradě předčasně žloutne, mohou mu pomoci kopřivy iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak nálev z kopřiv aplikovat

Po uplynutí doby louhování sceďte kopřivové listy z nálevu pomocí síta nebo plátna. Výsledný roztok zřeďte smícháním jednoho dílu nálevu s deseti díly vody. Vznikne tak přípravek bohatý na živiny, který lze snadno aplikovat na záhon s česnekem. Provést to můžete prostřednictvím postřiku nebo zálivky, ale vždy dbejte na to, abyste pečlivě pokryli všechny části záhonu a česnek zalili opravdu vydatně. Tento postup opakujte každých 10 až 14 dní až do úplného vymizení problémů.

Jaké jsou vaše triky při péči o česnek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články