I když bývá zahrada považována za ryze soukromé útočiště, ne vždy si na ní můžete dělat, co chcete. Platí to třeba pro rozdělávání ohně.
Rozdělávání ohně na zahradě dokáže být příjemnou zábavou pro celou rodinu a přátele. Pokud však nebudete dodržovat určitá pravidla, můžete si přivodit nejen problémy s okolím, ale také s úřady. V krajním případě vám hrozí i pokuta – a to například při spalování nejrůznějšího odpadu.
Poptejte se po místních vyhláškách
Pro začátek je důležité si uvědomit, že v některých místech bývá rozdělávání ohně zakázáno. Může se vás to týkat, pokud bydlíte například v lese, v chráněných krajinných oblastech a na dalších místech, kde by mohl vzniknout požár s nepříjemnými důsledky. Problém může být i s místními vyhláškami. Některé obce například zakazují spalování odpadu během víkendu apod.
Pozor na obtěžování okolí
Další důležitou věcí, na kterou musíme pamatovat, je množství kouře a zápachu. Pokud váš oheň například zaplaví kouřem celou ulici, dost možná se nevyhnete stížnostem sousedů. Proto musíte být opatrní a pečlivě regulovat množství paliva. A hlídejte si také, co spalujete. Zákon totiž říká toto: §
- 23 Přestupky (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že a) v rozporu s § 16 odst. 4 spálí v otevřeném ohništi jiné materiály než suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami, …
- (2) Za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a)
Vypálit část zahrady zkrátka nemůžete
A jak je to s použitím ohně v zemědělství? Dříve se často kusy volné krajiny vypalovaly, aby bylo možné na nich rychleji založit úrodné pole. To však dnes už není možné. Vypalování porostů je totiž zakázáno zákonem č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. A porušení zákazu je možno trestat u fyzických osob pokutou až do výše 25 000 Kč (u právnických osob postihem do 500 000 Kč). Pálení shrabané trávy, listí či klestu oproti tomu zákonem výslovně zakázáno není. Ani tyto činnosti však není možné provádět libovolně.
Každé takové pálení je vždy třeba ohlásit na územně příslušné operační středisko Hasičského záchranného sboru. A jak by mělo takové ohlašování pálení vypadat? Vždy při něm musíte uvést následující informace:
- datum a místo pálení,
- osobu, která je za pálení odpovědná,
- kontakt na zodpovědnou osobu
- a přibližnou dobu trvání.
Pravidla jsou důležitá
Ale vraťme se zpět k obyčejnému zahradnímu táboráku nebo ke grilování. O něm zákon říká jedině to, že zapalování ohně na zahradě musí být prováděno bezpečným způsobem. Je třeba dát pozor především na to, aby nedošlo k nekontrolovanému šíření ohně a poškození okolního majetku.
Důležité je také zajistit v dostatečné blízkosti vhodný zdroj vody, abyste v případě nutnosti mohli oheň rychle uhasit (v případě nouze můžete použít i lahev s šumivou limonádou). A pokud se požár i přes veškerá provedená bezpečnostní opatření přece jen vymkne kontrole, je zodpovědná osoba povinna vše bez prodlení nahlásit na místně příslušné operační středisko hasičského záchranného sboru.