Na jaře a na podzim jsou krtci obzvláště aktivní, protože si hledají partnery a připravují se na zimu. Vypudit je tedy musíte včas.
Krtci nepatří na zahradě mezi právě vítané návštěvníky – a chráněn proti nim není opravdu nikdo. Dokážou totiž kupříkladu i velmi dobře plavat, což málokdo ví. Takž pokud si myslíte, že vaši zahradu chrání řeka nebo jiná vodní hladina, mohli byste být brzy nepříjemně překvapeni. Ale co si s nimi tedy počít, když už je na zahradě máte?
Skrytý život krtků
Krtci jsou pozoruhodní svým podzemním způsobem života. Bývají to především samotáři, kteří si vytvářejí rozsáhlé sítě tunelů, které jim slouží jako loviště i životní prostor. Jejich potravu tvoří především žížaly, hmyz a další půdní bezobratlí. Jejich silné přední končetiny jsou uzpůsobeny k hrabání a jejich kuželovitý tvar jim pomáhá při pohybu v půdě. Navzdory rozšířeným mylným představám nejsou krtci slepí, ale mají velmi slabý zrak a při orientaci a hledání potravy se spoléhají na hmat a čich.
Jak vyhnat krtky domácími způsoby
Začněte sběrem nemasitého kuchyňského odpadu, jak radí web BHG. Hodit se vám budou především slupky od zeleniny a ovoce a kávová sedlina. Vyhněte se masu, protože může přilákat další nežádoucí škůdce (například hlodavce). Tyto zbytky zabalte do novin a vytvořte úhledný kompaktní balíček.
Balíčky poté strategicky rozmístěte kolem vchodů a východů z krtčích tunelů, které lze identifikovat podle malých kopečků hlíny (ano, nejde o nic jiného než o staré dobré krtince). Neznámé pachy krtky odradí a brzy se těmto místům začnou vyhýbat. Vše můžete ještě vylepšit prostřednictvím některých esenciálních olejů, které krtkům nevyhovují. Skvěle se hodí především máta, ricin nebo česnek.
Jen jedna aplikace nestačí
Protože krtci jsou vytrvalí živočichové, vyžaduje tato metoda pravidelnou údržbu, abychom tak řekli. Balíčky proto denně vyměňujte a sledujte, zda se krtek neprohrabal z podzemí jinudy, jak radí web NašeZahrada. Pokud vytrváte, měli byste mít nejdéle do měsíce od tohoto nepříjemného návštěvníka pokoj. Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit ani na použití odpadu pocházejícího z ryb.