Odhalte všechna tajemství květomluvy a zjistěte, jaká květina se neodmyslitelně pojí k měsíci vašeho narození. Prozradí o vás hodně

                   

Květomluva rozhodně ještě není zapomenutou technikou. Pokuste se proniknout do jejích tajemství prostřednictvím velmi jednoduché techniky a možná budete překvapeni tím, že právě k této květině přirozeně inklinujete a oblíbili jste si ji třeba jako dárek k narozeninám nebo k jinému významnému jubileu. Zjistěte, která květina se hodí pro leden, březen nebo třeba listopad a poznejte víc o sobě samých.

Symbolika květin – jak ji využít

Ještě předtím, než se dostaneme ke konkrétním měsícům, bychom si měli prozradit, proč je dobré se s květomluvou a jejími symboly vůbec seznámit. Dnes už nejde o tajnou řeč ctitelů nebo milenců. Ovšem stále nám ještě může pomoci ve vyjádření našich citů. Stejně tak lze s její pomocí naplánovat dárek, který zamýšlenému příjemci opravdu dokonale „sedne“. Rozhodně tedy nejde o nic překonaného ani zapomenutého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Leden má ve znaku karafiát

Pokud jste se narodili hned na počátku roku, pak jsou vaší osudovou květinou karafiáty. Vůbec nezáleží na tom, jakou barvu nebo formu mají. A co vlastně v květomluvě symbolizují? Především lásku a přátelství, a to dost vypovídá právě o vaší osobnosti. Bohužel byly v jisté době tyto květiny nepříjemně zprofanovány, a my je tedy aktuálně spíše zatracujeme než obdivujeme. Ale je to opravdu škoda – jsou totiž silné, stejně jako vy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Únor sází na něžné fialky

Ve středoevropské řeči květin mají své stálé a neopomenutelné místo. Byly darovávány jako symbol loajality nebo připomenutí oddanosti. A nemusí jít jen o čistě fialové květiny, vždyť k mání jsou třeba i ty bílé. A přeneseně je únor nakloněn i maceškám, takže pokud se těmito květinami obklopíte, určitě neuděláte žádnou chybu. Ale abychom nezapomněli, fialka také značí pokoru. Nezapomínejte na to, až si ji natrháte do vázy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Březen přeje jarním narcisům

I když historie jejich jména není právě lichotivá, rozhodně bychom je neměli zatracovat. Vždyť kombinace žluté a bílé barvy dokáže do domácnosti přinést štěstí a podle některých zdrojů také radost. Jde také o symbol nových začátků, takže v této květině dostanete podporu vždy, když se budete pokoušet o něco nového. Ne nadarmo se na jaře objevuje jako jedna z prvních květin vykukujících z pod čepice posledního sněhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Pixabay

Duben sází na symboliku sedmikrásky

Sedmikrásku chudobku na našich zahradách spíše opomíjíme, pokud se tedy nejedná o její plnokvěté a atraktivně zbarvené kultivary. Ukrývá v sobě především symboliku pravé lásky. Ovšem vztáhnout ji lze i k plodnosti, mateřství a samozřejmě rodinného štěstí. A jako taková také symbolizuje změny, které se v našem životě odehrávají. I když nejraději roste ve stínu pod stromy či keři, určitě bychom na ni neměli zapomínat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Květen přeje voňavé konvalince

Jestliže jste se narodili v květnu, pak je květina vašeho měsíce jasná. Jde o půvabnou a nádherně vonící konvalinku. Ještě donedávna šlo o u nás tradiční svatební květinu, dnes spíše ustupuje do pozadí. A je to rozhodně škoda, protože dokáže zaujmout svým vzhledem i nádherným aromatem a jako bonus také nosí štěstí. Někdy je jí vytýkána jedovatost, kvůli níž se s jinými květinami ve váze téměř nesnese.

iZdroj fotografie: Pixabay

Červen je jednoznačně růžový

Asi nemusíme příliš napovídat, když řekneme, že červen rozhodně přeje růžím. A to i přes to, že v přírodě připadá jejich vrcholné období kvetení až na pozdější měsíce. Symbolizují víru a oddanost, ale samozřejmě také lásku, romantiku a přirozený respekt. Ne nadarmo se tyto květiny objevují v těch nejkrásnějších kyticích a udělají radost každé ženě, která je jimi obdarována. A nezáleží na tom, jakou barvu preferujete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Červenec jde do páru s ostrožkou

Říká se jí také stračka nebo jednoduše ostrožka stračka. Na zahradě zaujme v době květu na první pohled – její vysoká květenství totiž doslova ční nad záhony. Může se pochlubit různou barvou květů, byť nejčastěji bývá bílá nebo modrá. Jakou symboliku v sobě ukrývá? Na prvním místě je rozhodně třeba vypíchnout pozitivní přístup. Pokud jde o ostrožku bílou, pak se dá hovořit i o nevinné lásce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Srpen dal své srdce mečíku

Jen málokterá květina dokáže na záhonech zaujmout tak výrazně jako mečíky. A právě proto se hodí pro lidi narozené v srpnu. Nebo snad znáte jinou květinu, která by svým vzhledem tolik upomínala na vytrvalost a silný charakter? Není divu, že se mečík alias gladiolus stává velmi oblíbeným dárkem při různých příležitostech. Je jedno, v jaké barvě si ho dopřejete, ovšem nejlépe mu to sluší ve chvíli, pokud je barev více.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Září se vzhlédlo v astrách

Jen těžko bychom našli výraznější podzimní květinu, než je právě astra. Její jakoby roztřepené květy jsou na záhonech opravdu nepřehlédnutelné. A to tím spíše, když dokážou zářit doslova všemi barvami. Jde také o květinu lidí, kteří se narodili v měsíci září. Symbolizuje moudrost a čistou duši. Pokud však hledáte méně éterické vlastnosti, pak určitě můžete vsadit i na nekomplikovanou krásu a přímé jednání.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Říjen vykvétá oranžovým měsíčkem

Měsíček máme obvykle spojený s léčivými účinky. Vyrábí se z něj masti nebo čaj. Ovšem pokud byste chtěli potěšit své přátele narozené v říjnu, pak jim ho klidně dopřejte jako dárek. A to třeba i v podobě přírodní kosmetiky. A co vlastně symbolizuje? Především vášeň a kreativitu. Dokáže ocenit také úspěch a bohatství, takže i tímto způsobem můžete okolí vyjádřit své sympatie. A v neposlední řadě vypadá opravdu krásně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Listopad a jeho listopadky

Asi stěží bychom našli symboličtější rostlinu pro tento měsíc, než je právě ikonická listopadka, zvaná také honosněji chryzantéma. Šlo o květinu čínských císařů a v květomluvě symbolizuje upřímnost lásky a oddanost. Lze v ní najít také stopy hluboké vášně a přání naplnění i těch nejhlubších tužeb. Lze ji darovat v kytici i v květináči, už dávno totiž nepatří jen na hroby. Potěší vás její dlouhá výdrž.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Prosinec má ve znaku cesmínu

A dostali jsme se k poslednímu měsíci kalendářního roku. Tím je samozřejmě prosinec. A jaká rostlina se uchází o jeho přízeň? Přece nádherná a tajemná vánoční cesmína. Je považována za strom s magickými vlastnostmi. Umí prý zajistit nesmrtelnost nebo alespoň plodnost. Pokud v prosinci cesmínu otrháte, přinese vám to neštěstí. Naopak výsadba se pojí se zcela opačným aspektem. A hodí se i do dárkových vazeb.

iZdroj fotografie: Pixabay

Symbolika květin spojená s jednotlivými měsíci roku dokáže být opravdu zajímavá a rozhodně bychom ji neměli opomíjet. Pokud tedy hledáte tip na dárek pro někoho blízkého, kdo se narodil právě v konkrétním měsíci, vsaďte na jeho květinu. Nemusí jít hned o tu živou, mnohdy postačí i jen jako inspirace. Možná budete překvapeni tím, jak niterné pouto je navzájem spojuje.

Trefili jsme se u vás do květiny podle měsíce narození?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články