Květinářka prozradila životní radu, jak přimět jakékoliv řezané květiny, aby vydržely ve váze dlouho čerstvé po celé týdny

                   

Podle feng-shui jsou živé květiny přenašečkami pozitivní energie, ovšem i když na tyto východní poznatky nevěříte, musíte připustit, že dobrou náladu ve vás vyvolat dokáží. Koneckonců i proto se používají jako doplněk při profesionálním aranžování interiérů bytů určených na prodej apod. Leckdy se nám však stane, že si domů přineseme nádhernou kytici a už druhý den vyhazujeme odkvetlé koště. Jak tomu předejít?

Vybírejte si květiny s dlouhou trvanlivostí

Předem musíme říct, že některé květiny zkrátka nejsou pro vázu stvořené. Všeobecně se například říká (a je to většinou pravda), že žluté květy vydrží o něco déle než všechny ostatní barvy. Pro kytičku blatouchů to však platit zkrátka a dobře nebude. Ovšem pokud si budete vybírat kupříkladu mezi červenou a žlutou růží, měla by ta žlutá vydržet déle. Jen samotným výběrem to však není.

iZdroj fotografie: Pixabay

Soustřeďte se zejména na zdraví stonků

Jde o velmi důležitý aspekt celé péče. Právě prostřednictvím stonků totiž květiny čerpají potřebné živiny i vodu. Po přinesení domů je proto musíte ze všeho nejdříve šikmo seříznout. Odstraníte tak suché části a zvýšíte plochu, kterou nasávají vodu. Části stonků ponořené do vody také zbavte listů. A jak hluboko do vázy by měly zasahovat? Nikdy ne více než svou jednou třetinou. To je zaručený recept na úspěch.

Do vody přidejte živiny i prostředky proti hnilobě

Pokud nechcete, aby vám voda a vše v ní začalo předčasně hnít, měli byste ji pravidelně měnit. Ne vždy je to však nutné. Například přidání půl lžičky mleté skořice většinu choroboplodných zárodků spolehlivě zahubí. Výživu pak rostlinám dodáte prostřednictvím lžičky cukru nebo soli, což nahradí profesionálně používané produkty (pozor, pro umělá sladidla to neplatí, ty výživu rostlinám neposkytují žádnou).

iZdroj fotografie: Pixabay

Další možností je použití měděné mince, i ta dokáže zárodky hniloby a plísní účinně zlikvidovat. A spolehnout se můžete i na vodu minerální. Pokud ji použijete, můžete tekutinu ve váze měnit jen jednou za tři dny, a přesto bude vaše kytice dlouho v perfektní kondici. Stonky vždy seřezávejte ostrým nožem, nikdy je nelámejte ani nestříhejte nůžkami. Ty je totiž spíše drtí než čistě oddělují a poškozená pletiva pak nedokážou zásobit květiny živinami a vodou.

Jak květiny vyživit a zároveň naaranžovat

Nechtějí vám tulipány ve váze stát rovně a ta kytice růží by také potřebovala trochu upravit? Vezměte si na pomoc obyčejnou bramboru. Můžete do ní zapíchat stonky jednotlivých květin, aniž by jim to ublížilo. Jen u opravdu měkkých stonků (jako mají třeba zmíněné tulipány) si pomozte předvrtaným otvorem. Brambory zásobí rostliny vodou i živinami, a nebudou tedy závislé jen na tom, co jim do vázy přilijete.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Narcisy, tulipány a další jarní květy

Samostatnou kapitolou je v tomto ohledu jarní květena. Nejdříve si řekněme něco o narcisech. Ty sice v kyticích vypadají skvěle, ovšem kvůli své jedovatosti se s jinými květinami nesnesou, a to ani krátkodobě (např. při pravidelné výměně vody). Zkracují tím totiž jejich životnost. Stonky ovšem můžete nechat 24 hodin vylouhovat v čisté vodě, poté už budou bezpečné. A abyste je udrželi dlouho čerstvé, zapíchněte do jejich stonků jehlu (stejný trik platí i na tulipány).

A co takové tulipány? Těm svědčí chlad a malé množství vody. Nikdy jim proto do vázy nenalévejte více než 5 cm (resp. do této výše by měly být ponořeny stonky) a na noc je vyneste na balkon nebo jiné chladné místo. I obyčejná kytice tulipánů vám tak vydrží kvést více než týden. Skvělým trikem pro frézie je pak kostka cukru, dokážou pak vykvést až na konec.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak je to s horkou vodou u růží

Někdy se na internetu můžete dočíst, že květy růže dobře reagují na horkou vodu. Stačí prý několik minut ponoření, aby ji lépe absorbovaly a déle pak ve váze vydržely. Bohužel to není pravda. Voda musí být jen velmi teplá, horkou vodou byste je samozřejmě zničili. I oněch zmíněných pár minut by mělo na rostlinná pletiva tak devastační efekt, že by celá květina do rána uhynula. Takže teplou vodu ano, horkou rozhodně ne.

Zajímavý trik pak platí na karafiáty. Řada z nás je řeže přímo v místě tzv. kolínka, to je ovšem špatně. Mnohem déle vydrží ve chvíli, kdy řez vedete mezi těmito místy, a ne přímo v nich. Gerbery pak každý den mírně seřízněte a celkově je nenamáčejte ve vodě vyšší než do 5–6 centimetrů. Zabráníte tak brzké hnilobě a ohnutí stonků (pro jistotu je můžete ještě opatrně vyztužit drátkem).

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články