Lesklá nebo matná strana alobalu: Jedna slouží k lepšímu uskladnění jídla, druhá k jeho tepelné úpravě

Alobal má různě vypadající strany kvůli své technologii výroby – každá však má i trochu jiné vlastnosti, které je třeba využít.

Lesklá nebo matná strana alobalu: Jaký je mezi nimi rozdíl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alobal je jedním z těch nenápadných, ale nepostradatelných kuchyňských pomocníků, který se běžně používá pro balení, tepelnou úpravu a skladování jídla. Jeho schopnost zadržovat vlhkost a rovnoměrně distribuovat teplo při pečení jej činí neocenitelným pro vytváření chutných a šťavnatých pokrmů. Jeho používání však má svá specifika.

Jak správně používat alobal

V rámci vaření často nedbáme na to, kterou stranu alobalu používáme, a přesto se pokrmy daří. Důležité je spíše pečlivě zabalit potraviny tak, aby dovnitř nepronikal vzduch. Vstupující vzduch totiž prodlužuje dobu pečení jídla, což není vždy žádoucí. Lesklá a matná strana alobalu je však podstatná, když jde o skladování hotových jídel. Lesklá strana odráží světlo a teplo, zatímco matná strana je naopak pohlcuje. Proto je vhodné mít lesklou stranu alobalu uvnitř balení, pokud chcete, aby jídlo zůstalo déle teplé, píše web iReceptář.

Při vyšších teplotách nad 500 stupňů se vlastnosti lesklé a matné strany stávají výraznějšími, informuje web Zprávy.Tiscali. Lesklá strana lépe odráží teplo a světlo, což může ovlivnit tepelnou úpravu pokrmů během pečení nebo grilování. Nicméně, při pečení či grilování by nasměrování matné strany ven a lesklé dovnitř mohlo trochu urychlit proces tepelné úpravy potraviny. Tento efekt však není nijak dramatický a v běžném domácím vaření se může jevit spíše jako jemný detail. Já osobně si však na něj raději dávám pozor – pro jistotu.

Bleskurychlé naostření tupých nůžek pomocí alobalu a šicí jehly

Co si určitě zapamatovat

„Důležitější než volba strany alobalu je správné balení potravin a pečlivé uzavření, aby nedocházelo k úniku vzduchu. To je klíčové pro udržení kvality pokrmu a pro optimální tepelnou úpravu,“ napsal nám do redakce čtenář Libor M. z Prostějova, který nás na toto zajímavé téma zároveň také upozornil, za což mu děkujeme. Celkově lze tedy říci, že alobal je skvělým pomocníkem při vaření a skladování jídla.

svačina v alobalu iZdroj fotografie: Pexels
Alobal patří v domácnosti mezi opravdu neocenitelné pomocníky – pokud ho však chcete využít na maximum, věnujte se oběma stranám

Jeho lesklá a matná strana sice může hrát určitou roli, zejména při vyšších teplotách, ale těmi hlavními faktory pro zachování kvality pokrmů jsou správné balení a utěsnění. Takže při používání alobalu pro kulinářské účely není třeba příliš přemýšlet o stranách – hlavní je správně zabalit jídlo a užít si dobrého jídla. A alobal vám také pomůže s čištěním příborů nebo s likvidací nepříjemné rzi (a to téměř kdekoliv). O obojím psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

10 důvodů, proč mít doma alobal – to musíte zkusit

Jaké triky s alobalem znáte a používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články