Pokud hledáte jednoduchý a levný způsob, jak uchovat mrkev ve sklepě, využijte jednu divoce rostoucí rostlinu.
Mrkev dokáže být na uskladnění poměrně obtížná. Rychle začíná hnít nebo například rašit, takže se nelze spolehnout na to, že bude až do jara v dobré kondici. Ovšem můžete si pomoci malým trikem, který vás navíc nebude stát skoro nic.
Uskladněte mrkev díky jeřábu
Stačí se jen vydat do lesa a najít tu volně rostoucí jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Jde o poměrně běžnou dřevinu, která se na podzim prozradí červenými plody – jeřabinami. Ty mají mnohé léčivé účinky. Mimo jiné pročišťují ledviny a močové cesty, což se na podzim rozhodně hodí. Čaj z jeřabin také udržuje zdravé dýchací cesty a velmi komplexně podporuje imunitní systém.
A pokud je užíván pravidelně, tak rovněž upravuje zažívání. Málokdo však ví, že jeřáb ptačí zkušenému bylinkáři nabídne i silné antiseptické účinky. Díky nim například eliminuje záněty a afty v ústní dutině – ale také dokáže vaši úrodu ochránit před hnilobami a dalšími nepříjemnostmi. A jak ho použít?
Suché listy jeřábu na mrkev
Stačí, když si v lese natrháte dostatečné množství listí. Nevydávejte se na něj po dešti nebo po silné rose. Před použitím totiž musí dobře proschnout, jinak by se mrkev mohla naopak zkazit o to rychleji. Pak už je stačí na bedny s uskladněnou mrkví nasypat několik centimetrů suchých listů a máte vyhráno. Až do jara vydrží bez jediné poskvrnky.
Co dělat, aby se mrkev nekazila
Ne vždy je však použití listů jeřábu samospásné. Mrkev totiž potřebuje i správné podmínky, jinak může začít velmi rychle klíčit. Obvykle je na vině příliš vysoká teplota, ovšem svou roli může hrát i příliš vysoká vlhkost. Navíc pokud jsou oba tyto faktory přítomny současně, je poměrně obtížné vyhnout se výskytu klíčků na uskladněné mrkvi, i kdyby byla po jiných stránkách uskladněna sebelépe.
Proto je v první řadě nutné snížit teplotu ve sklepě a zároveň také udržovat úroveň vlhkosti na optimální úrovni. Běžná skladovací teplota by tak měla být 0 až +2 stupně a úroveň vlhkosti okolo 85 až 95 %. Pokud to však nejste schopni zajistit, vsaďte na malý trik.
Jak zabránit klíčení mrkve
Aby mrkev neklíčila, musíte ji během skladování správně ošetřit. To neznamená nic jiného než odříznout vršek, z něhož vyrůstaly listy. Pokud ovšem tento krok neprovedete včas, nezbude vám nic jiného než naklíčenou mrkev rychle spotřebovat. Je ovšem rovněž možné ji zmrazit.
A jak to provést? Mrkev jednoduše omyjte, oloupejte a nakrájejte na kostičky nebo nudličky. Ty poté přesypte do sáčků a uložte do mrazáku. Tím zachráníte všechny vitamíny a další prospěšné látky a zároveň si později ušetříte spoustu času při vaření.