Mech na zahradě nebude mít žádnou šanci. Obyčejný ocet ho dokáže spolehlivě odstranit

Mech není na zahradě právě vítaným hostem. Naštěstí se ho můžete zbavit za pomoci docela obyčejné kuchyňské ingredience.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mechu se daří na vlhkých a zastíněných místech a malé mezery mezi dlažebními kostkami jsou pro něj ideálním místem k usazení. Jakmile se ovšem uchytí, může být za mokra kluzký, což představuje nebezpečí. A kromě toho dokáže také pomalu narušovat celistvost dlažby, což vede ke vzniku trhlin a nerovností, jak varuje web GoodGrow. A dobrou službu vám neudělá ani v trávníku. Při jeho odstraňování se však nemusíte spoléhat na chemické koktejly. Pomůže vám ocet.

Použití octa k odstranění mechu

Jedním z nejdostupnějších a nejúčinnějších domácích prostředků na odstranění mechu je ocet. Tato běžná kuchyňská přísada má kyselé vlastnosti, díky nimž je pro likvidaci této nežádoucí zeleně opravdu ideální.

Čím je pračka čistější, tím déle nám vydrží: Její životnost prodlouží ocet – dezinfikuje, čistí a ničí vodní kámen

Efektivní způsob ničení mechu ze střechy a plotu: Skvělá je modrá skalice iZdroj fotografie: Depositphotos
Efektivní způsob ničení mechu ze střechy a plotu: Skvělá je modrá skalice

Jak používat ocet na mech

Smíchejte dva díly octa s jedním dílem vody (při silnějším napadení můžete použít čistý ocet bez ředění). Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a za slunečného a suchého dne (když málo fouká) mech důkladně postříkejte. Roztok nechte působit alespoň 24 hodin, jak radí web HouseBeautiful. Poté místo vydrhněte tuhým kartáčem nebo opláchněte vodou.

Ocet je při likvidaci mechu opravdu účinný, ale neměli byste zapomínat, že se aplikuje i na plevel. Proto dávejte pozor, abyste ho nepoužívali na místech, kde chcete pěstovat užitkové rostliny nebo květiny. Jeho kyselost totiž může poškodit ostatní vegetaci v okolní půdě a pak vám tam dlouho neporoste nic,“ varuje zahradník Lukáš N. z Brna,

Čištění plynového sporáku je hračka, stačí jen použít ocet a sodu

Čištění plynového sporáku je hračka, stačí jen použít ocet se sodou

Mech může být na zahradě trvalým a nepříjemným problémem. Snadno si s ním však poradí docela obyčejný ocet. iZdroj fotografie: Pixabay
Mech může být na zahradě trvalým a nepříjemným problémem. Snadno si s ním však poradí docela obyčejný ocet.

Jedlá soda: Mírný, ale silný spojenec.

Jedlá soda je pro boj s mechem ve spárách chodníku dalším netoxickým a přitom velmi účinným řešením. Díky své zásaditosti je pro mech smrtelná a zároveň bezpečná pro chodník. Ani její použití není nijak komplikované.

  • Rozpusťte asi 30 gramů (zhruba dvě polévkové lžíce) jedlé sody v jednom litru vody.
  • Směs dobře promíchejte a naneste ji na mech pomocí rozprašovače nebo konve.
  • Nechte roztok působit alespoň jeden den a poté mech vydrhněte tuhým kartáčem.

Jedlá soda dobře funguje při lehčím napadení, ale nemusí být dostatečně účinná pro místa se silným napadením – tam vám podle mých zkušeností pomůže opravdu jenom ocet.

Jak proti mechu na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články