Mléko je pomocník číslo jedna, okurky i rajčata se odvděčí velkou úrodou

Aby okurky a rajčata plodily hojně až do zámrzu, měli byste jim věnovat tu správnou péči. Správné hnojivo vytvoříte jen ze dvou složek.

Orchidej pokvete po celý rok, stačí jí dopřát obyčejné mléko i Zdroj fotografie: Bestalex / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahrádkáři se často potýkají s problémem žloutnutí okurek a rajčat. K tomuto jevu může dojít v důsledku nesprávného zalévání nebo nedostatku základních živin v půdě. Abyste tomu zabránili, nemusíte se podle webu iReceptář spoléhat jen na prostředky z obchodů. Rostliny můžete podle webu NašeZahrada jednoduše ošetřit jednou šikovnou směsí, kterou si snadno připravíte doma.

Jen pár surovin stačí

K přípravě této směsi budete potřebovat jen několik málo ingrediencí. Nenechte se odradit zdánlivou pracností přípravy – výsledky budou rozhodně stát za to. A co si tedy vzít k ruce?

  • 250 ml mléka
  • 200 ml tmavě růžového roztoku manganistanu draselného
  • 1,5 g kyseliny borité
  • 60 kapek jódu (použijte jódovou tinkturu z lékárny nebo starý známý Jodisol)
  • a 1 polévkovou lžíci močoviny

Všechny ingredience smíchejte dohromady a poté přidejte vodu tak, aby celkový objem tekutiny činil 10 litrů. Tímto roztokem je třeba postříkat rostliny nejen shora, ale také zespodu, protože právě prostřednictvím spodní strany listů se kapalina lépe vstřebává. Toto ošetření je podle informací z webu iReceptář vhodné provádět brzy ráno nebo večer, kdy nepálí slunce.

Levné hnojivo z mléka ocení většina rostlin: Pokojové rostliny ochraňuje, u okurek a rajčat dokonce zdvojnásobuje úrodu

Jak jednotlivé ingredience působí

Každá složka této směsi hraje v prevenci žloutnutí vaší oblíbené zeleniny svou specifickou roli. Mléko dodává rostlinám cenné živiny a zlepšuje jejich celkový zdravotní stav. Manganistan draselný svými protiplísňovými vlastnostmi pomáhá v boji proti chorobám, které mohou způsobovat žloutnutí. Kyselina boritá je nezbytná pro správný vývoj a pomáhá předcházet jejich nedostatku. Jód působí jako přírodní stimulátor růstu a močovina dodává dusík pro zdravé olistění a silný růst.

K hojnému plození okurek a rajčat může pomoci nečekaný prostředek – tedy vlastně dva: manganistan a mléko. Naučte se je aplikovat správně. iZdroj fotografie: Freepik
K hojnému plození okurek a rajčat může pomoci nečekaný prostředek – tedy vlastně dva: manganistan a mléko. Naučte se je aplikovat správně

Co pohlídat během hnojení

Při aplikaci roztoku dbejte na důkladné pokrytí rostlin a věnujte pozornost zejména spodní straně listů, právě tam se totiž často vyskytují škůdci a choroby. Roztok by měl být rozprašován rovnoměrně, aby bylo zajištěno správné pokrytí a absorpce. Aplikaci podle potřeby opakujte – nejkratší interval aplikace by však neměl být méně než 14 dní. Kromě toho také svým rostlinám dopřejte přiměřenou zálivku, dobře propustnou půdu a dostatek slunečního světla. Úrodu můžete znásobit i vhodnými postupy, o kterých už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Na jaké osvědčené triky sázíte při péči o okurky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články