Naše babičky její listy podobné kopřivě dobře znaly. Molici (Plectranthus) totiž běžně pěstovaly mezi muškáty. Říkaly jí také kubánské oregano nebo rýmovník. Dnes ji však v zahradnictví pořídíme spíše pod počeštěným latinským názvem plektrantus. Jde doslova o malý zázrak pro každý byt či dům. Také se potýkáte s komáry nebo znečištěným vzduchem? Molice vás těchto problémů zbaví.
Pěstování molice jako praktického doplňku
Nejdříve se podíváme na český název této rostliny. Nemá nic společného s obávaným skleníkovým škůdcem, nýbrž s hmyzem, proti kterému ji naši předkové používali nejčastěji – s moly. Stačí jednu větvičku téhle bylinky vložit do skříně a nenávidění škůdci se rychle odporoučí. To však není všechno, co vám tahle nenápadná rostlinka nabídne. Chlubí se především svěží vůní, která ze všeho nejvíce připomíná mátu.
Hojně využívány jsou také její hojivé účinky na dýchací cesty. Ulevuje při rýmě a nachlazení a sirup z molice se používá také na kašel. Z rozdrcených listů se vaří poměrně chutný čaj, a pokud si jeden lístek smotáte do nosní dírky, během několika minut se uvolní od všech hlenů. Plectranthus je také velmi oblíbený jako přirozená čistička vzduchu. Zbaví ho bakterií a jedním dechem také odežene komáry.
Další využití molice v domácnosti
Ale nesmíme zapomínat ani na gurmánské využití jejích listů. Svou chutí totiž připomínají tymián. Ale pokud je chcete použít jako koření, musíte je přidat až na konci vaření, jinak ztratí svou jedinečnou chuť i svěže zelenou barvu. Jemných chloupků se nemusíte bát, jakmile se alespoň na okamžik spaří, ztratí svou ostrost a na jazyku je vůbec neucítíte. Jen pozor na mátovou podchuť, kterou některé druhy plectranthu mají.
Přezimování molice na parapetu neuskutečníte
Jak jsme již zmínili, tato rostlina se často prodává jako letnička. Skvěle jí to sluší nejenom s muškáty, ale také s petúniemi nebo v kombinovaných truhlících. Běžné mrazy jí nevadí. I když v tu chvíli shazuje listy, na jaře opět obrazí z kořenů. Ovšem jakékoliv silnější vymrznutí ji spolehlivě zničí, proto ji na zimu přeneste do chladnější a světlé místnosti. Mírně ji zalévejte, na jaře sestřihněte a poroste opět s maximální vervou.
Pěstování molice zvládne i začátečník
Pamatujte si, že tato rostlina potřebuje především dobře odvodněnou půdu, smíchanou nejlépe s trochou písku. Před výsadbou obohaťte zeminu pro balkonové rostliny vhodnými přísadami. Může se jednat o:
- trochu kompostu,
- hrst nasekaných listů
- nebo jiné přírodní organické hnojivo.
Přestože je Plectranthus poměrně odolný vůči suchu, ve zvláště v horkém a suchém počasí mu dopřejte zvýšený přísun vody, jinak rychle uhyne.
Jak na množení molice
Během období aktivního růstu tuto bylinku pravidelně zastřihávejte, abyste podpořili její kompaktní růst a dodali jí ten správný tvar. Ze získaných řízků si také můžete molici snadno namnožit. Stačí je dole šikmo zastřihnout, zasadit do vhodného substrátu, květináč překrýt igelitovým sáčkem a postavit na světlé místo. Mírně zavlažujte a čekejte. Po třech týdnech se objeví první kořeny a už za měsíc je možné sazenice přesadit do větší nádoby.
Jaké má Plectranthus druhy
Ale není Plectranthus jako Plectranthus. Pokud si chcete pořídit opravdu léčivý druh a ne jenom příjemně vonící společnici do truhlíku, vsaďte na pravý rýmovník alias Plectranthus amboinicus. Říká se mu také mexický eukalyptus nebo právě kubánské oregano. Obvykle dorůstá výšky okolo 40 – 60 cm a poznáte ho zejména podle jeho listů. Jsou totiž drobnější, než u jiných druhů a jejich vůně připomíná směs meduňky a máty.
I jiné druhy rýmovníků díky svému aroma z vašeho domova vyženou komáry a mouchy, ale jen tento si poradí i s čištěním vzduchu od bakterií a choroboplodných zárodků. Snadno se pěstuje a obzvláště se hodí do závěsných nádob. Jeho domovinou je jižní Afrika a aby byly informace o něm kompletní, prozradíme vám také, že patří do čeledi Lamiaceae alias mezi rostliny hluchavkovité (stejně jako třeba oblíbený Coleus).
Přírodní postřik proti škůdcům
Ne vždy se však pěstování molice obejde bez problémů. Nejčastěji ji trápí mšice nebo vlnatky. V takovém případě vám pomůže roztok z mýdla a vody. Jednu lžíci tekutého mýdla rozmíchejte v půl litru vody, přelijte do postřikovače a molici důkladně ošetřete až do skanutí. Opakujte ještě dvakrát v rozmezí 4-5 dnů. Škůdci se už zaručeně nevrátí. Jen nezapomeňte listy rýmovníku před aplikací dobře omýt.