Otravní škůdci dokážou z rostlin vysát veškerý život. Vyzrát na ně ale můžete za pomoci domácího insekticidu ze sody a mýdla.
Málokterý škůdce dokáže v zahradě napáchat takové škody jako mšice. Pokud si myslíte, že boj s nimi můžete hodit za hlavu, jste na omylu. Před mšicemi se totiž musíte mít na pozoru a likvidovat je neustále, jak jsme se v redakci už mnohokrát přesvědčili.
Mšice se rozmnožují rychlostí blesku
Mšice jsou opravdovými přeborníky, co se rychlosti rozmnožování týče. Na jaře se začíná líhnout první generace bezkřídlých samiček, které dávají zabrat mladým listům. Ty jsou poté zkroucené a usychají. Později (obzvlášť pokud se mšice přemnoží) se začne líhnout i okřídlený hmyz, který se může stěhovat na další rostliny, jak potvrzuje i web iReceptář.
Na závěr rozmnožovacího cyklu – na podzim – se podle informací z webu Prima-receptář začnou líhnout samečkové, nastává období páření a kladení vajíček. Dospělé mšice sice s příchodem mrazíků umírají, vajíčka však přezimují a na jaře se líhne nová generace samiček. Jak tedy vidíte, boj s těmito škůdci nikdy nekončí.
Biodiverzita je také důležitá
Zaměřte se také na to, jaké druhy hmyzu ve vaší zahradě žijí. Některé vám mohou být k užitku. Především dravý hmyz, jakým jsou slunéčka nebo škvoři, si na mšicích rád pochutná. Berušky přitahuje žlutá barva, rozvěste v zahradě stužky nebo vysaďte slunečnice a nechte je, aby si se mšicemi poradily samy (o tom už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve). Obezřetní buďte naopak v případě, že se u vás hojně vyskytují mravenci, kteří s mšicemi žijí v symbióze.
Na mšice platí mýdlová voda
Pokud jste zjistili, že se vaše zahrada ocitla pod útokem mšic, nemusíte se uchylovat k chemickým insekticidům. Účinným prostředkem proti nim je obyčejné tekuté mýdlo, ideálně přírodní a neparfémované. Jednu lžičku mýdla rozpusťte v litru vody a výslednou tekutinu přelijte do lahve s rozprašovačem.
Poté už stačí jen napadené rostliny postříkat. To proveďte v ranních nebo večerních hodinách za suchého a bezvětrného počasí. Dbejte na to, aby se insekticid dostal všude – hlavně na spodní strany listů. Opakujte každých 5 až 7 dní, dokud mšice nezmizí.