Myši se v domě již neukáží, odežene je obyčejná levandule

Nedovolte myším a dalším hlodavců, aby spolu s vámi obývaly stejný prostor – skvěle je vyženou různé domácí rostlinné repelenty.

Jak na myši v domě: Vyžene je máta, levandule a ocet i Zdroj fotografie: Vince Reinhart / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Myši se díky svému vynikajícímu čichu orientují ve světě pomocí mnohem jemnějších pachů, než jaké vnímáme my. Tato zvýšená čichová citlivost jim pomáhá přežít v přírodě a umožňuje jim najít všechny dostupné zdroje potravy. Bohužel tato vlastnost je často přivádí přímo do našich domovů, kam je lákají neodolatelné vůně jídla a dalších laskomin. Pokud ovšem dokážete jejich citlivý čich využít proti nim, rychle se zase odstěhují.

Jak na myši přírodně

Myši lze odradit šikovnou manipulací s některými pachy, jak informuje web NašeZahrada. Kombinací specifických látek lze vytvořit repelent, který učiní prostředí pro myši nesnesitelným. Jedna taková směs zahrnuje esenciální olej s vůní mentolu a obyčejný kuchyňský ocet. Stačí vám jedna polévková lžíce esenciálního oleje smíchaná s šálkem octa a nastříkaná podél prahů v domácnosti nebo aplikovaná do zákoutí, kde se tito škůdci často vyskytují,“ popisuje ve svém návodu paní Iveta K. z Budišova nad Budišovkou.

Další účinnou metodou ochrany domů před hlodavci je vysazení aromatických rostlin v okolí domu, jako je například levandule, rozmarýn nebo meduňka, jak doporučuje web LevnéPostřiky. Myši mají tendenci vyhýbat se nemovitostem s tak silnými vůněmi a volí klidnější, méně aromatické lokality. Mně se proti nim osvědčil i nasušený vratič nebo natě z rajčat. Už dříve jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.cz doporučovali, že účinně proti myším funguje i máta peprná, jejíž vůni nemohou vystát a raději se jí obloukem vyhnou.

Co mají společného citron, alobal a vratič? Pokud je společně použijete správně, vyženou všechny myši i hnízda

Vyzkoušejte šikovnou domácí past

Pan Mirek z Hradce Králové nám zase poslat návod na svou oblíbenou domácí past. „Starý velký kbelík od barvy naplňte hrstí zrní. Okolo okraje rozetřete horké lepidlo a fólii pevně napněte, aby vytvořila membránu. Uprostřed vyznačte kruh o velikosti hrnku a skalpelem jej vyřízněte, čímž vytvoříte písmeno „X“. Fólii také trochu posypte obilím a past umístěte do stodoly nebo třeba do předsíně. Poté k ní ještě přidejte podpěry, aby mohly myši vyšplhat dovnitř a máte hotovo (o dalších vhodných návnadách psali Chalupáři-Zahrádkáři zde).

Myši nejsou v našich obydlích právě vítanými návštěvníky – ale pokud vsadíte na vhodné přírodní prostředky, snadno je vyženete. iZdroj fotografie: Pixabay
Myši nejsou v našich obydlích právě vítanými návštěvníky – ale pokud vsadíte na vhodné přírodní prostředky, snadno je vyženete

Jakmile hlodavce nalákáte a uvězníte, přemístěte kbelík daleko od domu a vypusťte je na svobodu. A určitě myši okolo sebe netolerujte, jak to někdy vídám u některých ekorodin ze svého okolí. Hlodavci jsou totiž přenašeči mnoha infekčních chorob, fungují jako hostitelé klíšťat a přenášejí na člověka i různé nebezpečné nemoci, jako je například vzteklina a také velmi nebezpečný zánět mozku. Já osobně bych si myš nepořídil ani jako domácího mazlíčka,“ zakončil svůj e-mail pan Mirek.

Popis různých druhů pastiček a příprav návnady, které myš spolehlivě chytí

Jak proti hlodavcům v domě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články