Nachytá se úplně každý slimák: Pivní past je šikovně naláká, není z ní pak cesty ven

Nalijte ke svým rostlinám půllitr a sledujte, jak se vaší zahradě daří zcela bez slimáků. Uvidíte, že to spolehlivě funguje.

Kukuřičnou moukou nedokážou slimáci strávit, takže je velmi účinně likviduje i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste někdy čelili slizké nemesis, která se pod rouškou tmy prohrabává vaší zahradou, víte, jakou spoušť může slimák napáchat na vašich milovaných rostlinách. Ale nebojte se, existuje chytré, alkoholické řešení tohoto slizkého problému: pivní past. Ovšem než se do tohoto pěnivého obranného mechanismu ponoříte, pojďte se s těmito plži seznámit trochu blíže.

Zoologické zázraky slimáků

Slimáci patří do třídy plžů (Gastropoda), jsou tedy blízkými příbuznými plžů, ale šneků charakteristickou spirálovitou ulitu. Tito tvorové jsou fascinující více, než by se dalo očekávat. Mají pružná, svalnatá těla přizpůsobená široké škále prostředí – vždyť některé druhy mohou obývat dokonce i pouště! Typickým příkladem je poušťnatka rýhovaná (Eremina desertorum), která se v případě nouze zavíčkuje – a přežije tak klidně i šest let.

Smyslové superschopnosti

Slimáci mají podle webu TheEnglishGarden na hlavě čtyři tykadla; delší pár slouží k vidění a kratší pár k čichání. Tyto smyslové orgány se mohou zatahovat a vysouvat podle toho, jak se slimák pohybuje v okolí, a mají zásadní význam pro přežití, protože ho vedou k potravě a pryč od nebezpečí. A věděli jste, že tihle nezvyklí tvorové mají tři srdce? Toto přizpůsobení jim pomáhá s efektivní cirkulací kyslíku, což je pro jejich aktivní, i když pomalý životní styl nezbytnost.

Nejsou to jen škůdci

Navzdory přesvědčení, že slimáci způsobují pouze zkázu, hrají v ekosystémech důležitou roli tím, že rozkládají rozkládající se látky a zajišťují koloběh živin. Jejich záliba v čerstvých listech, stoncích a květech z nich však může učinit nepříliš vítané návštěvníky našich zahrad.

6 důvodů, proč čůrat na zahradě

6 překvapivých důvodů, proč čůrat na zahradě: Moč zničí plevel, odežene i škůdce

Díky těmto tipům a trikům se vaše zahrada může proměnit v pevnost proti slimákům a zvrátit průběh boje o vaši zeleň. iZdroj fotografie: Pixabay
Díky těmto tipům a trikům se vaše zahrada může proměnit v pevnost proti slimákům a zvrátit průběh boje o vaši zeleň.

Pivní past na slimáky

Proč vlastně pivo? Web LearningWithExperts tvrdí, že slimáci mají čich, který dokáže na dálku rozpoznat kvasinky v pivu a neodolatelně je přitahuje jeho kvasná vůně. Příprava pasti už je potom snadná.

  • Vyberte si nádobu: Vhodná je stará mísa nebo hluboká sklenice. Měla by být dostatečně hluboká, aby slimáci nemohli uniknout, jakmile do ní spadnou.
  • Nádobu zakopejte tak, aby byl její okraj v úrovni země. Díky tomu do ní slimáci snadno vklouznou.
  • Naplňte nádobu levným pivem – slimáci nejsou pivní snobi. Kvasnicová vůně je láká dovnitř u jakéhokoli druhu. Účinnost můžete podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři podpořit i kvasnicemi.

Čas nakrmit rostliny: Majonéza pomůže listům, mléko je vyživí, pivo zase funguje jako hnojivo

Ne vždy je třeba při likvidaci slimáků používat nejrůznější chemické prostředky. Mnohdy si vystačíte i s těmi přírodními. iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy je třeba při likvidaci slimáků používat nejrůznější chemické prostředky. Mnohdy si vystačíte i s těmi přírodními

Každých několik dní pivo vyměňte, aby si zachovalo svou sílu a pokud je vaše zahrada velká, zvažte rozmístění několika pastí v okolí – přibližně jednu na každý metr. Ano, tady začíná ta nepříjemná stránka – ale pokud už opravdu nevíte, co byste si se slimáky počali, za pokus to rozhodně stojí. Mimochodem, dalším neodolatelným lákadlem je i grapefruit, který jde s pivem snadno zkombinovat, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak proti slimákům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články