Jak se zbavit ovocných mušek: Dokáže pomoci i pivo a víno

Octomilky jsou obtížným hmyzem v mnoha domácnostech. Za použití jablečného octa, lihu, nebo nastraženého piva se jich můžete jednoduše zbavit.

                   

Ovocné mušky, neboli octomilky se právem drží na předních místech mezi nejotravnějšími škůdci v domácnosti. Nejčastěji se objevují v kuchyni a pro ženy jsou noční můrou, jelikož není vůbec jednoduché se jich zbavit. Ovocné mušky se velice rychle rozmnožují a většinou přežívají na shnilém ovoci , sladkých šťávách a také mezi odpadky.

Mušky se do bytu dostanou oknem

I když si většina lidí myslí, že se mušky líhnou právě na shnilém ovoci, není to podle webu Kurzy úplná pravda. Do bytu se dostanou obyčejně oknem a na sladkém ovoci, nebo šťávě už se jen usadí. Samička dokáže na místě s potravou naklást až 400 vajíček a z nich se pak za 3 až 4 dny rodí další mušky. Boj proti nim je tedy opravdu těžký a vyžaduje trochu důvtipu a vychytaných receptů.

Octomilek se můžete samozřejmě zbavit produkty, které jsou běžně dostupné na trhu. Než však budete utíkat do obchodu, vyzkoušejte některý z domácích receptů. Většinou fungují stejně, nebo dokonce lépe, než spreje a postřiky koupené za velké peníze v drogérii. Naší čtenářce Květě z Prostějova pak proti octomilkám vždy pomohl pořádný úklid celé domácnosti. „Stačila jen zapomenutá kapka šťávy a mouchy se mi v kuchyni vždy poměly. Vše jsem důkladně uklidila a po mouchách ani památka.“

Na octomilky pomůže ocet

Můžete zkusit nalít do sklenice trochu octa a zakrýt ji fólií. Upevněte ji na sklenici gumičkou a pomocí párátka do ní udělejte několik otvorů. Mušky budou přilákány na vůni octu, ale pravděpodobně nebudou umět z pasti vylézt a uhynou. K octu můžete přidat také trochu přídavku na nádobí, jehož konzistence jim zaručeně nedovolí vylézt.

Na stejném principu funguje také papírový kornout, který vložíte do sklenice s úzkým otvorem (do sklenice vložte přezrálý kousek ovoce). Pokud doma zrovna ocet nemáte, můžete využít recept zveřejněný na webu Chalupáři-Zahrádkaři a jablečný ocet si vyrobit sami.

Vyrobte si lihový sprej a mušky rychle vyhubte

Dobrým lákadlem pro ovocné mušky je také, jak jsem si ověřila, otevřené víno nebo pivo. Mušky se zaručeně chytí a z úzkého hrdla lahve už utéct nedokážou. Pokud toužíte po akčnějším“ prostředku na hubení octomilek, můžete si vyrobit sprej na bázi alkoholu. Do rozprašovače stačí nalít trochu vody a smíchat ji s lihem. Směs pak nastříkejte rovnou na mouchy, dávejte však pozor, aby se alkohol nedostal na zeleninu a ovoce, jinak se zkazí mnohem rychleji než obvykle.

ovoce a zelenina iZdroj fotografie: Pexels
Octomilky kladou vajíčka na ovoce a zeleninu

Kdyby vás zajímaly další zajímavá fakta o životě octomilek, můžete prozkoumat web Hobbio. Zajímavé je, že octomilky odhání vůně skořice, levandule, nebo také máty. Dobrým řešením v boji proti octomilkám je proto také použití různých esenciálních olejů s těmito vůněmi. Výhodou je, že s použitím esenciálních olejů bude vaše domácnost příjemně provoněná a jedním tahem se zbavíte i otravných mušek. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme už také psali o zaručeném receptu na octomilky. Stačí pouze smíchat balzamikový ocet a saponát a máte vyhráno.

Jak se zbavujete octomilek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články