Okurky, které nevypadají právě dobře nebo příliš neplodí, je možné zachránit i za pomoci domácích prostředků. Je to opravdu snadné.
Aktuální venkovní podmínky podle informací z webu iReceptář okurkám právě nepřejí. Na změny teplot a střídání vlhkých a suchých dní mnohdy reagují právě žloutnutím listů. A co s tím dělat? Jedno je jisté – k jejich záchraně se odhodlejte okamžitě, jinak můžete přijít o celou úrodu, jak píše web MagazínDoma.
Co je dobré vědět o okurkách
Okurky patřící do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) jsou fascinující rostliny, které se vyvinuly v tropech a subtropech. Dnes se pěstují téměř na všech kontinentech – ovšem nejvíce jsou zastoupeny v Africe (tady lze najít hned 41 – celkem jich můžeme napočítat 61). Okurka je plazivá liána, která plodí válcovité plody používané obvykle do studených jídel (ovšem perfektní jsou třeba i pečené – salát z nich prostě musíte vyzkoušet). Zajímavé je, že okurky jsou technicky vzato ovocem, protože se vyvíjejí z květu a obsahují semena.
Žloutnutí listů: Příznaky a příčiny
Ke žloutnutí listů neboli chloróze může u rostlin okurek docházet z různých důvodů. K těm nejčastějším se řadí nedostatek živin, špatná drenáž půdy, přemokření nebo choroby. Pro zajištění zdravého růstu je třeba tyto faktory pečlivě sledovat.
Pomohou domácí prostředky
Pokud se vašim okurkám příliš nedaří, podpořte je přírodně mlékem a manganistanem draselným. Recept nám poslal náš stálý čtenář Jan T. z Olomouce, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři radil i se snížením hořkosti této zeleniny. „Připravte si 200 ml mléka a 200 ml roztoku manganistanu draselného – musí být tmavě růžový. Smíchejte s 10 litry vody a máte hotovo. Okurky postřikujte každých 5 až 7 dní. Uvidíte, že po žloutnutí nebude ani stopy a porostou dál jako splašené.“
A pokud hledáte skvělé přírodní hnojivo, s jehož pomocí byste této báječné zelenině dodali další porci živin, pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují cibulové slupky.