Opět bílé oblečení zařídí domácí bělidlo z hořčičného prášku

Hořčičný prášek obsahuje látky, které mají bělící vlastnosti a mohou pomoci odstranit skvrny a zesvětlit prakticky všechny textilie.

i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V mnoha domácnostech nesou kuchyňské tkaniny, jako jsou ručníky a ubrousky, často tíhu mastných skvrn, které se těžko odstraňují. A dalším problémem je i zapranost a zašedlost různých tkanin. Jedním z účinných řešení je domácí hořčičné práškové bělidlo.

Jak na domácí bělidlo

Pokud nechcete v tomto případě sahat po chemii, pak můžete vsadit na jednoduchý domácí recept, který vám s údržbou textilií pomůže. Potřebujete jen hořčici.

  • Vezměte 2 polévkové lžíce hořčičného prášku, rozpusťte ho v 1 litru horké vody a nechte roztok důkladně vyluhovat.
  • Po scezení jej dále zřeďte v potřebném množství vody a namočte do něj všechny tkaniny přes noc.
  • Druhý den ráno předměty vyperte jako obvykle.

Tato metoda nejenže vymýtí odolné skvrny, ale také zvýrazní živost barev a dodá oděvům zbrusu nový vzhled. Jde tak o velmi jednoduché, ale účinné řešení pro omlazení zašlých tkanin. Mimochodem – hořčici na bělení prádla používala už moje babička, takže rozhodně nejde o žádnou nefunkční novinku. Ona si ji vážně pochvalovala.

Osvěžení zažloutlého bílého povlečení

U ložního prádla, které opakovaným praním zešedlo, můžete vyzkoušet přidání alkoholu do vašeho běžného pracího prostředku. „Tento přídavek do pracího programu může navrátit prádlu sněhově bílý odstín. A klidně vám na to stačí panák slivovice,“ radí naše čtenářka Lidka N. z Kravař. Mimochodem – Chalupáři-Zahrádkáři hořčici doporučují také jako prostředek pro předpěstování sazenic nebo jako pomocníka proti slimákům.

Na podzim zasaďte hořčici a příští rok zapomeňte na plevel po celé zahradě

Omlazení hedvábných a vlněných oděvů

Jemné tkaniny, jako je hedvábí a vlna, vyžadují pro vybělení specializovanou péči. Určitě na ně nesmíte vzít běžná komerční bělidla – to by se vám nemuselo vyplatit.

  • Připravte si roztok z 50 g pracího prostředku, 6 lžic soli, 1 lžíci alkoholu a 1 lžíci 3% peroxidu vodíku rozpuštěného v 10 litrech vody.
  • Hedvábné nebo vlněné oděvy namočte do tohoto roztoku na 5 hodin.
  • Následně vyperte zboží v pračce a zvolte jemný cyklus.
  • Tato metoda zajistí vyčištění a dezinfekci těchto jemných tkanin při zachování jejich celistvosti a jasu.
Jak vyprat špinavé záclony iZdroj fotografie: Depositphotos
Domácí bělidlo z hořčičného prášku může pomoci opět vybělit bílé oblečení – stačí se jen soustředit na jeho správnou aplikaci

Peroxid vodíku a citronová šťáva

Web Feminela zase na bělení doporučuje roztok sestávající z 240 ml 3% peroxidu vodíku smíchaného s 1 litrem vody. Přidat do něj můžete také několik kapek esenciálního oleje pro provonění. Redaktorky webu Pěstujme zase nedají dopustit na citron. Doporučují půl šálku citronové šťávy přidané do pracího cyklu (samozřejmě společně s běžným pracím prostředkem), který podle nich může přirozeně vybělit a rozjasnit oblečení.

Hořčice microgreens, od zasetí po zeleninu ke sklizni

Jaké triky používáte na bělení oblečení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články