Pavouci se už do domu nevrátí, hravě je odežene kůra z citronu

Citronová kůra je někdy používána jako přírodní repelent proti pavoukům – obsahuje totiž látky, které jim jednoduše příliš nevoní.

Pavouci se už do domu nevrátí, hravě je odežene citron i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pavouci jsou běžným problémem domácností, a přestože hrají v ekosystému zásadní roli, mnozí lidé je raději drží mimo své domovy. Jedním z přírodních a účinných způsobů, jak je účinně a jednoduše zahnat, je šikovná aplikace citronové kůry.

Použití citronové kůry na pavouky

Jak ji použít nám poradila čtenářka Michaela D. ze Slatiňan, která ji podle svých slov používá zejména během podzimu, kdy se pavouci stahují do domů nejvíce. „Citronovou kůru můžete rozptýlit po celém domě na místech, kde se pavouci často vyskytují, například v rozích, na okenních parapetech a v blízkosti dveří. Pravidelně ji však vyměňujte, jakmile její vůně vyprchá.“

Pavouky může odradit také postříkání všech dostupných povrchů směsí obsahující éterické oleje. Jak na to? Do vody na jednoduše přidejte několik kapek citronového nebo mátového esenciálního oleje (mátu doporučuje web Prima-Receptář). Případně můžete vytvořit roztok ve spreji smícháním mátového oleje, citronové šťávy a malého množství vody. Pak už ho jen stačí aplikovat všude tam, kde se pavouci vyskytují (a jednou týdně ho obnovovat).

Otravují vám život pavouci, komáři a jiná havěť? Smíchejte šampón s octem a opustí váš domov do 24 hodin

Použití levandulového oleje

Levandulový olej je dalším účinným přírodním repelentem. Stačí jen přidat několik kapek oleje do vody a použít ho podobně jako v předcházejícím případě. O použití esenciálních olejů jsme už na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali. A doporučujeme také pravidelné větrání všech prostor – zatuchlá vlhká místa totiž pavoukům vyhovují ze všeho nejvíce.

Proč mít v ložnici rozkrojený citron iZdroj fotografie: Annatsach / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Pokud se doma potýkáte s nepříjemným nadělením v podobě pavouků, odežeňte je ze svého domova přírodně s pomocí citronu

Křemelina jako účinné řešení

Křemelina (což jsou vlastně zbytky drobných vodních organismů) funguje podle webu iReceptář tak, že absorbuje vlhkost z exoskeletů pavouků a dalších škůdců. To jim rozhodně není příjemné, takže se místům, na která ji nasypete, jednoduše vyhnou. Navíc není toxická, takže ji můžete používat i v domácnosti s dětmi a domácími zvířaty. Já ji nasypala na parapety a výskyt pavouků se mi v domě během loňského podzimu značně snížil, takže ji rozhodně doporučuji.

Co se stane s pavoukem, když ho spláchneme do kanalizace?

Jak proti pavoukům v domácnosti bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články