Pěstování majoránky doma v květináči má mnoho výhod. A není to vůbec obtížné, stačí se jen řídit prověřenými pravidly.
Dnes se majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) pěstuje především v oblasti Středomoří, ovšem nijak obtížné není ani její pěstování v květináči. Pěstovat ji můžete buď z výsevu nebo ze sazeniček v zahradnictví – v supermarketu ji rozhodně nekupujte, rostlinky nebývají totiž příliš trvanlivé a rychle na parapetu uhynou.
Jak pěstovat majoránku doma
Aby pěstování majoránky přineslo očekávané výsledky, je třeba dodržet všechny podmínky. Pokud ji chcete pěstovat ze semínek, pak je při výsevu do substrátu pouze jemně zakryjte tenkou vrstvou jemnozrnné (prosáté) zeminy a mírně zalévejte. Pokud vše uděláte správně, měly by se pár dní po výsevu objevit první klíčky.
Pěstování majoránky a jak na to
Majoránka má dvě odrůdy: jednoletou a víceletou. I když nejde o zcela přesný popis – víceletá bylinka je ve skutečnosti křížence majoránky a estragonu a na její chuti je to znát. Pokud tedy chcete, aby vám majoránka na parapetu vydržela opravdu dlouho, budete se s tím muset smířit. Pravou majoránku budete muset jednoduše vysévat každý rok znovu. A v čem tuto bylinku pěstovat?
Majoránka má velmi jemné a mělké kořeny, proto by se měla pěstovat v nízkém a širokém květináči. Tato rostlina preferuje vlhkou půdu, ale opravdu nesnáší přemokření. Zálivka tedy musí být střídmá a opatrná. Přeschnutí však tato bylinka nesnáší, musíte se jí maximálně věnovat. Květináč také musí mít na dně otvory, aby přebytečná voda mohla bez potíží odtékat.
Na co si dát pozor
Minimální teplota potřebná pro pěstování majoránky je 10 stupňů. Přes léto ji tedy můžete pěstovat venku, ale jakmile venkovní teploty klesnou, musíte ji přesunout do vnitřních prostor. V každém případě by tato rostlina vždy měla růst na slunném místě. Jinak nebude obsahovat dostatek éterických látek. Zajímavostí je, že sušená majoránka voní ještě intenzivněji než čerstvá bylina. Při sklizni stříhejte celé větvičky, rozhodně neodtrhávejte lístky po několika málo kusech.
To totiž této bylince rozhodně vůbec neprospívá. Pokud ji sestřihnete po každé sklizni alespoň o třetinu, dáte jí ten správný impulz k růstu a velmi rychle vám opět obrazí. Celkově lze během jednoho roku takto majoránku sklidit asi třikrát nebo čtyřikrát. Poté budete muset tuto bylinku vysít znovu. Máte-li ovšem doma křížence majoránky, budete moci sklízet častěji. Přes zimu ovšem doporučujeme tuto bylinku nechat odpočívat a nestříhat ji. Na jaře tak bude opět plná síly.
Jaké další bylinky pěstovat doma
Ovšem majoránka není jedinou bylinkou, které se bude dařit u vás doma na parapetu. Pěstovat lze i mnohem širší portfolio bylin. A které jsou sázkou na jistotu?
- šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
- meduňka lékařská (Melissa officinalis),
- tymián alias mateřídouška (Thymus),
- šalvěj (Salvia),
- máta (Mentha) ,
- oregano čili dobromysl (Origanum).