Pokud právě neoplýváte volným místem, ale přesto byste si rádi vypěstovali svou vlastní úrodu, vyzkoušejte pěstování v PET lahvích.
Rádi byste si vypěstovali něco svého, nemáte však zahrádku, ale jen malý balkón? Není třeba smutnit. Stačí vzít pár plastových láhví a vaše minizahrádka je na světě. Pro její výrobu nebudete potřebovat nic složitého a následná péče je také minimální.
Jak na pěstování v PET lahvích
Nejdříve si musíte nachystat vše potřebné. To proto, abyste vám později snáze pracovalo. Nejprve si připravte:
- plastové láhve s víčkem, nejlépe hladkého válcovitého tvaru, alespoň 1,5 l
- hřebík
- drát
- štípací kleště
- fix
- pravítko
- řezný nástroj
- štěrk
- vhodnou zeminu
- semínka nebo sazeničky
Lahve vymyjte a odstraňte nálepku i případné zbytky lepidla. Pomocí fixu a pravítka si vyznačte na láhvi obdélník. Delší strana může vést téměř podél celé délky láhve, na každé straně nechte asi 3 až 4 cm. Kratší strana obdélníku je asi ¼ průměru láhve. Můžete ale otvor udělat i menší, pokud budete sázet jen jednu sazenici. Pak otvor vyřízněte.
PET lahve je možné i zavěsit
Nyní si vytvořte díry pro zavěšení láhve, pokud chcete. Nahřátým hřebíkem je udělejte uprostřed kratší strany obdélníku asi 1 cm od okraje otvoru. Otvorem prostrčte drát a zafixujte ho, popřípadě opatřete očkem na prostrčení provázku, za který láhev zavěsíte. Poté na protější straně láhve, která bude tvořit dno, udělejte nahřátým hřebíkem asi 8 otvorů a vložte do nich kamínky. Tím bude zajištěno odtékání přebytečné vody. Na kamínky nasypejte vrstvu štěrku a zakryjte zeminou vhodnou pro konkrétní typ rostliny. Minizáhonky jsou připraveny, jen je osadit.
A co můžete pěstovat?
Vhodné jsou rostliny s krátkými kořeny, protože záhonek je mělký. Tyto rostliny také bývají nenáročné na pěstování.
- Také hlávkový salát pěkně roste, stačí mu jen zálivka. Umístěte jen 1 rostlinu do láhve.
- Skvělá je i drobná cibulka. Nasejte ji a pak si užívejte domácí jarní cibulku s natí.
- Trochu náročnější jsou jahody, ale pokud je nasadíte do substrátu pro ně určeného a občas je přihnojíte, dostanete celkem slušnou úrodu. I tady sázejte pouze jeden jahodník do láhve.
- Kromě „jedlých“ rostlinek lze nasázet nebo nasít i některé květiny, například většinu letniček.
Můžete například nasít nebo nasázet různé bylinky. Úrodu budete mít poměrně brzy a v kuchyni se zajisté hodí. A po kterých sáhnout? Sázkou na jistotu jsou:
- majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)
- máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- tymián alias mateřídouška (Thymus),
- šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
- meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- šalvěj (Salvia)
- oregano čili dobromysl (Origanum).
Kam minizáhonky umístit
Láhve s rostlinami nebo semínky buď poskládejte vedle sebe na podlahu balkónu nebo je pomocí provázku zavěste na zeď či na zábradlí. Můžete vytvořit důmyslný závěsný systém v několika řadách pod sebou tak, aby voda z horních lahví netekla na rostliny pod nimi. S trochou fantazie uděláte z vašeho balkónu malý ráj na zemi.
Tip na konec pro pěstování v lahvích
Láhve lze také zavěsit za hrdlo. V tomto případě budou nastojato a otvor musíte vyříznout jen v horní části zhruba do poloviny láhve, dole bude zemina. Otvor je dostatečně velký pro manipulaci s rostlinou i zalévání. Hodí se spíše pro drobné rostlinky, například mikrobylinky, nebo pro převislý jahodník.