Petržel poroste jedna báseň, dopomůže jí k tomu peroxid vodíku

Peroxid vodíku nepatří jen do domácí lékárničky. Naopak – skvěle vám může pomoci i na zahradě. Postará se třeba o klíčení petržele.

petržel v květináči i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování petržele, bylinky oblíbené pro svou výraznou chuť a výživové hodnoty, může být někdy obtížné kvůli přirozené přítomnosti inhibitorů klíčení v jejích semenech. Tyto inhibitory, zejména v semenech z předchozí sezóny, mohou výrazně zpozdit klíčení nebo mu dokonce zcela zabránit. Pomocí správných postupů, včetně použití peroxidu vodíku (o kterém píše například web Moje-pravdy), však můžete účinně zvýšit klíčivost a těšit se ze zdravé úrody petržele se vším všudy.

Porozumění inhibitorům klíčení v semenech

Semena petržele obsahují sloučeniny, které přirozeně brání klíčení. Tyto inhibitory jsou zvláště hustě zastoupeny v čerstvých semenech (jak stárnou, jejich hladina mírně klesá). Pro obcházení účinků těchto inhibitorů se doporučuje používat semena stará dva až tři roky, kde se koncentrace těchto inhibičních látek snížila, a tím se zvýšil potenciál klíčení. Pomoci vám ovšem mohou i docela jiné techniky.

Letošní příznivé dny pro setí petržele aneb když volba správného dne vede k perfektní úrodě

Semena petržele namočte na nejméně 24 hodin do čisté vody, aby se hydratovala a začaly se odbourávat inhibitory klíčení. Po namočení semena vyjměte z vody, nechte je mírně oschnout, ale ne úplně, a poté je ihned zasejte, abyste zabránili tvorbě plísní,“ radí zahradník Adam D. z Veselí nad Moravou, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti poradil i s pěstováním pivoněk.

Výhody peroxidu vodíku

Peroxid vodíku je účinným prostředkem k překonání inhibitorů klíčení. Okysličuje prostředí semen, brání růstu plísní a dokáže rozložit obal semen, čímž usnadňuje vyklíčení zárodku, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. A jak ho použít? Připravte si 3% roztok peroxidu vodíku: Tato koncentrace je dostatečně silná, aby byla účinná, ale zároveň dostatečně šetrná, aby nedošlo k poškození semen.

Není čas ztrácet čas: Zasít petržel lze dnes, na jaře bude bohatá sklizeň iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám letos petržel vyklíčila opravdu bez problémů, měli byste si k tomuto procesu vzít ověřeného pomocníka z lékárny

Poté ponořte semínka petržele na 15 minut do roztoku peroxidu vodíku. Tato doba je rozhodující; příliš dlouhé namáčení může semena poškodit, zatímco příliš krátké nemusí být účinné, jak píše web FCBenov. Po namočení semena důkladně opláchněte pod čistou tekoucí vodou, abyste odstranili zbytky peroxidu, nechte mírně oschnout a vysijte jako obvykle.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování petržele?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články