Letošní příznivé dny pro setí petržele aneb když volba správného dne vede k perfektní úrodě

Listová petržel je velmi chutnou a silně aromatickou bylinou často využívanou v přípravě mnoha pokrmů. S příchodem jara nastává nejlepší čas k její výsadbě.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Petržel je oblíbenou surovinou téměř v každé kuchyni. Použít ji můžete jak čerstvou, tak v její sušené formě, a zaručeně s ní libovolný pokrm dochutit. Vypěstovat si vlastní úrodu petržele dokáží i nezkušení pěstitelé. Jediné, co při výsevu petržele musíte dodržet, je správné načasování. Díky tomu petržel rychle a zdravě poroste a vy si budete moci vychutnat její bohatou a chutnou úrodu.

Kdy nastává nejlepší čas pro výsev

Jakmile předpověď počasí odhalí příchod teplých slunečných dní, můžete se do výsevu této aromatické byliny pustit. Zpravidla je ideální čas pro výsadbu petržele v březnu nebo dubnu. Petržel velmi dobře snáší nízké teploty i občasné mrazy, nemusíte se tedy bát, že byste ji vysazením na venkovní záhony zahubili. Pokud ale počkáte, až se půda trochu zahřeje, bude se vám s ní mnohem lépe pracovat a i petrželi se bude v takové půdě více dařit.

Ideální výsev podle lunárního kalendáře

Někteří zahradníci věří, že lunární cyklus může ovlivnit růst rostlin, jejich zdraví a kvalitu jejich následných plodů. Jelikož Měsíc velmi silně působí na vodu, ovlivňuje také její množství a chování v půdě. Podle lunárního cyklu můžete určit přesný den, který je pro výsev petržele, ale i dalších rostlin ten nejvhodnější. Dodržování lunárního cyklu vám může pomoci zorganizovat práce na zahradě a usnadnit práci při jejich plánování.

Výsev kořenové petržele iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsev petržele podle lunárního kalendáře

Pro výsadbu listové petržele se jako nejvhodnější doba tohoto roku hodí dny mezi 24. – 27. dubnem a v květnu až dny mezi 22. – 24. Pokud chcete na svých záhonech vysít kořenovou petržel, ideální dny pro tuto činnost jsou v dubnu 7. – 9., 17. – 18. a v květnu můžete kořenovou petržel vysít v rozmezí dní 6. – 9., 13. – 15. nebo 17. května.

Dopřejte petrželi potřebnou péči

Ať už si výsadbu petržele naplánujete jakkoliv, samotným zasetím semen vaše práce ani zdaleka nekončí. Semena petržele nezapomínejte pravidelně zalévat. Pomalu rostoucí plevel v záhoncích pravidelně vytrhávejte, aby neubíral živiny a vodu vašim rostlinám. Abyste podpořili růst petržele, můžete k jejich výživě používat vhodná hnojiva nebo stimulanty růstu.

Vypěstujte si petržel a další bylinky za oknem

Kdy zpravidla vyséváte listovou petržel vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články