Tato technika funguje opravdu skvěle, protože kopíruje přirozené podmínky, které udržují kořenovou zeleninu v kondici.
Mrkev, stejně jako většina kořenové zeleniny, se nejlépe skladuje v chladném a vlhkém prostředí. Klíčem k její dlouhotrvající čerstvosti je napodobit podmínky, ve kterých se jí daří během vegetačního období.
Vše začíná teplotou
Ideální teplota pro skladování mrkve je 0 až 5 °C, protože se tím zpomaluje proces hnití. Vhodné jsou sklepní prostory, sklep nebo dokonce chladicí zásuvka v lednici, pokud se vám podaří udržet v ní stálou teplotu.
Aby mrkev zůstala křupavá, potřebuje vysokou vlhkost, jak píše web GardenersPath. Pokud je skladována v suchém prostředí, vysychá a svou křupavost ztrácí. Řešení? Vytvořte způsob skladování, který udržuje vlhkost, ale zároveň nebrání dýcháníuskladněné zeleniny (čímž zabráníte vzniku plísní a hniloby). Dosáhnout toho lze právě pískem a pilinami.
Proč písek a piliny?
Písek i piliny fungují jako přírodní izolační materiály, které udržují v okolí mrkve stálou vlhkost. Každý z těchto materiálů má své specifické výhody.
- Písek je těžký a velmi dobře drží vlhkost. Výborně udržuje mrkev v mírně vlhkém prostředí, aniž by byla mokrá.
- Piliny, zejména z měkkého dřeva, jsou lehké a lépe se s nimi manipuluje. Nejenže udržují vlhkost pod kontrolou, ale také přirozeně odpuzují škůdce – zejména hlodavce. Také dokážou absorbovat přebytečnou vlhkost, když je to třeba.
Skladování mrkve v písku a pilinách: krok za krokem.
Pro začátek jí správně skliďte a očistěte, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili. Jakmile je mrkev připravena, je čas ji uskladnit. Začněte tím, že na dno nádoby nasypete vrstvu písku hlubokou asi 2 až 3 cm, jak radí web OriginalHomesteading. Navrch položte suchou mrkev v jedné vrstvě (dbejte na to, aby se vzájemně nedotýkala).
Přes mrkev pak nasypte další 2 až 3 cm písku smíchaného s pilinami. Pokračujte ve vrstvení, dokud nebude nádoba plná. Nakonec ji zasypte vrstvou písku a uložte do sklepa. Uvidíte, že vám mrkev vydrží opravdu dlouho.