Plné kýble sladkých malin může mít každý, stačí při hnojení používat droždí

Hnojení droždím skvěle využívá plný potenciál každodenních ingrediencí k podpoře zdravějšího a produktivnějšího zahradního prostředí.

Maliník letos odevzdá horu malin, chce to jen šikovnou zálivku z droždí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V období květu a tvorby prvních plodů je podle webu Skrblík  důležité se zaměřit především na hnojení draslíkem a fosforem. Tyto živiny totiž hrají opravdu zásadní roli při posilování kořenů a podpoře tvorby květů a plodů. Spolehlivým přírodním zdrojem těchto prvků je dřevěný popel, který lze aplikovat buď jako tekutý nálev, nebo přímo v suché formě. Dostupnost živin může zlepšit také přidání hořčíkových hnojiv (přibližně 30 gramů na metr čtvereční) a následně 25 gramů superfosfátu. A samozřejmě také kvasnice.

Popel a kvasnice: Perfektní duo pro maliny

Kvasnice totiž obnovují půdní mikrobiom a pomáhají rozkládat živiny v půdě na formy pro rostliny stravitelnějších. Příprava hnojiva je snadná: 100 gramů kvasnic rozmíchejte v 10 litrech vody, přidejte lžíci cukru a 4 šálky dřevěného popela a nechte odpočívat přes noc. Ráno tekutinu sceďte (já to nedělám, ale na záhonku vám pak zůstanou zbytky – takže záleží na vás) a maliny vydatně zalijte. Vše opakujte každých 14 dní až do úplného odplození.

Jak na kýble plné malin: Od jarního prořezávání až po správné mulčování

Výhody různorodého hnojení

Správné hnojení zajišťuje nejen bohatou úrodu, ale také zvyšuje odolnost maliníků vůči běžným škůdcům a chorobám, jako je například obaleč malinový (Byturus ochraceus) a plodomorka malinová (Byturus tomentosus). Je důležité si uvědomit, že dobře hnojená rostlina je obvykle zdravější a plodí kvalitnější ovoce.

Aby byla letos úroda vašich malin opravdu bohatá, musíte jim dopřát ty správné živiny. Sáhněte do domácích zdrojů. iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla letos úroda vašich malin opravdu bohatá, musíte jim dopřát ty správné živiny. Sáhněte do domácích zdrojů

O keře správně pečujte

Pokud je léto chudé na dešťové srážky, pamatujte i na pravidelné zalévání – přeschnutí totiž kvetení ani tvorbě plodů rozhodně nesvědčí. Jakmile udeří první mrazy, poskytněte mělkým kořenům další ochranu a nastelte vyšší vrstvu mulče nebo půdu přikryjte chvojím. Pamatujte, že maliník by neměl být starší čtyř až pěti let, jak upozorňuje Agro-Business. Po uplynutí této doby tedy zvažte vysázení nových keřů na jiné stanoviště.  Zapomínat byste však rozhodně neměli ani na správný řez, kterému se Chalupáři-Zahrádkáři již také věnovali.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při pěstování malin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články