Půda se musí na podzim dezinfikovat: Jakmile zapomenete, úroda bude téměř nulová

Dopřejte teď na podzim půdě v zahradě restart. Potřebuje nejen pohnojit, ale také dezinfikovat. To lze provést i zcela přírodní cestou.

Kostní moučka jako hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzim je obdobím, kdy se zahrada ukládá k zimnímu spánku, pro zahradníky však již teď začíná příprava na další sezónu. Její součástí by měla rozhodně být i dezinfekce půdy. Ta zaručí, že se v ní nebudou vyskytovat přemnožení škůdci nebo plísně. A protože zdravá půda znamená i zdravé rostliny, radím tento zákrok nepodceňovat. Takový detox je totiž mnohem jednodušší než následný boj s chorobami a škodlivým hmyzem.

Dezinfikovat půdu jde i bez chemie

Dezinfekce půdy se nejčastěji provádí pomocí dusíkatého vápna, existuje ale i řada šetrnějších metod. Já si na pomoc letos vezmu koření, jak nám poradila paní Kamila R. z Březnice. „Vyhýbám se chemii, takže již léta záhony dezinfikuji směsí kefíru a skořice,“ prozradila zahradnice. Ve sklenici vlažné vody rozmíchejte čajovou lžičku mleté skořice a směs poté vlijte do jednoho litru kefíru. Přidat můžete i lžičku kurkumy, která se nám v redakci Chalupářů-Zahrádkářů osvědčila jako účinný přírodní insekticid.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, i přírodní prostředky jsou poměrně silné, takže je nezbytné směs před použitím rozředit vodou, abyste neudělali víc škody než užitku. Na jednu polévkovou lžíci přípravku přijde deset litrů vody. Zhruba takové množství stačí na zalití jednoho metru čtverečního. „Takovouto očistu provádím v zahradě jednou za tři roky, nebo v případě, že jsem v uplynulém roce válčila s plísní,“ dodává paní Kamila.

Skořice dokáže nejen ochutit pokrmy, ale pomůže i s dezinfekcí půdy iZdroj fotografie: Pixabay
Skořice dokáže nejen ochutit pokrmy, ale pomůže i s dezinfekcí půdy

Dezinfekce půdy peroxidem vodíku

S ozdravným procesem půdy vám dokáže pomoci i nezbytná součást každé lékárničky – peroxid vodíku, jak radí web WhyFarmIt. Na výrobu postřiku si nezapomeňte navléknout ochranné rukavice. I v tomto případě platí, že roztok nesmí být příliš silný – na 10 litrů vody stačí jeden šálek peroxidu. Směs pak už jen přelejte do rozstřikovače a povrch půdy postříkejte tak, aby byl zcela vlhký. Dezinfekce bude nejúčinnější, provedete-li ji ve večerních hodinách, aby se přípravek z půdy zbytečně rychle nevypařil.

Co se skleníkem na podzim: Dezinfekce je důležitá, může zařídit lepší úrodu v příštím roce

Peroxidem vodíku můžete dezinfikovat půdu nejen v zahradě, ale i v květináčích pokojových rostlin. Předejdete tak výskytu půdních škůdců a plísňových chorob, které mohou v krajním případě květiny i zahubit. Jestliže však některou z rostlin přeci jen hmyz nebo plíseň napadne, Chalupáři-Zahrádkáři radí bojovat proti nim za pomoci česneku.

Kompost vrátí zdezinfikované půdě život iZdroj fotografie: Freepik
Kompost vrátí vydezinfikované půdě život

Vydezinfikované půdě vdechněte nový život

Nevýhodou dezinfekce půdy je, že během ní zahynou i užitečné mikroorganismy a bakterie, varuje web GreenUpside. Život jí však navrátíte pomocí dobře uleželého kompostu, který do ozdravené zeminy zapracujete. Dbejte ale na to, aby ani ten nebyl nijak infikován a vy si tak neroznášeli zárodky chorob po celé zahradě. Kompostujte proto jen zdravé rostliny. Já se raději vyhýbám i kompostování rajčat a okurek a jiných náchylných druhů, a to i v případě, že rostliny žádné příznaky plísně nevykazují.

Jak se na podzim postarat o půdu ve skleníku

Jakým způsobem dezinfikujete půdu ve své zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články