Hořčice je pro zahradu opravdu velmi dobrým pomocníkem. Dokáže podpořit zdraví většiny rostlin a slouží i jako hnojivo.
Hořčičný prášek se může pro rostliny díky svému složení stát opravdu perfektním dodavatelem základních živin, jak informuje web iBydlení. Je bohatý na dusík, draslík a sodík, takže podporuje bujný růst rostlin a posiluje jejich imunitu.
Jak používat hořčičný prášek na zahradě
Klíč k uvolnění jeho plného potenciálu však spočívá v umírněnosti – pouhá jedna polévková lžíce zamíchaná do 2 kg půdy zajistí, že vaše plodiny budou mít živin tak akorát a zároveň nedojde k popálení jelci křehkých kořenů (přece jen hořčice dokáže být někdy trochu agresivní, jak jsem se sama už několikrát přesvědčila).
A pokud ji navíc smícháte s tabákovým prachem, získáte skvělý prostředek proti škůdcům. Stačí vše zalít vodou a nechat 24 hodin vylouhovat. Poté přecezený postřik použijte na napadené rostliny podle potřeby (obvykle stačí 2 až 3krát týdně), jak radí web AgroKbTrade. Více o tomto tématu psali nedávno Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.
Použití octa na hnojení
Zahradu vám však může pohnojit i ocet – ten se hodí hlavně pro okurky. Smíchejte 1 šálek octa s 4 litry vody a použijte tento roztok pro zalévání okurek. Tento roztok pomůže snížit pH půdy a vytvoří ideální prostředí pro jejich růst. Pokud používáte octovou směs jako roztok pro zalévání, pak ji aplikujte nanejvýš jednou týdně.
Hořčičný prášek v domácnosti
Ale hodí se i k použití v domácnosti. O jeho všestrannosti svědčí například to, že se dokáže vypořádat s různými odolnými skvrnami. Jednoduše vsaďte na posypání mastných skvrn hořčičným práškem, zastříkněte vodou a nechte přes noc působit. Ráno stačí vaše textilie jednoduše vyprat jak obvykle – uvidíte, že skvrna zcela zmizí.
Jako další šikovný prostředek na skvrny pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují například peroxid – a to zejména při péči o bílé oblečení. Uvidíte, že díky němu dokáže odstranit třeba i jinak velmi odolné skvrny od potu.