Špinavá, nebo dokonce plesnivá pračka má za následek špatně vyprané prádlo, které navíc velmi nepříjemně zapáchá. Věnujte své pračce několik minut času a vaše prádlo bude vonět stejně dřív.
Pokud se vám nezdá vůně vašeho vypraného prádla, zaměřte se na stav vaši pračky. Prádlo nevoní i po přidání té nejkvalitnější aviváže a je cítit spíše velmi nepříjemnou zatuchlinou? Většinou za to může špína nebo přímo plíseň, která se nachází v pračce. Nejčastěji je postiženo místo mezi gumou a bubnem a pak také samotné gumové těsnění, jak mi vždycky říkávala moje maminka a zdůrazňovala, že si na tyhle části pračky musím dát opravdu pozor.
Po každém doprání dvířka pračky zavřete
Abyste se vyhnuli tomuto nepříjemnému problému, je důležitá pravidelná údržba pračky. V otvoru mezi bubnem a gumou by neměla zůstávat žádná špína, zbytky kapesníků, nebo zapomenuté prádlo. Po každém doprání by měly zůstat dvířka pračky otevřená. V opačném případě vytváříte prostředí pro tvorbu plísní naprosto ideální.
Dle webu NášDům je nejlepší způsob jak se zbavit špíny v pračce vytvoření směsi z krystalické sody, kterou koupíte v obyčejných drogériích, a také z vody a octu. Přímo do bubnu pračky stačí nalít 4 litry vody a k ní pak kilo krystalické sody, kterou je potřeba nejprve rozmíchat ve vařící vodě, dokud se nerozpustí. Pračku poté zapněte na ten nejdelší program s co nejvyšší teplotou, ovšem bez předpírky. Až program dopere, do přihrádky na prášek nalijte ocet a celý proces opakujte. Po ukončení procedury by vaše pračka měla být naprosto čistá a připravená k další práci.
Pomůže i kuchyňský ocet
K vyčištění své pračky můžete použít také směs jen ze dvou ingrediencí a to z octu a vody v úplně stejných poměrech. Do roztoku pak namočte houbičku a těsnění v pračce s ní dobře umyjte. Web Chalupáři-Zahrádkáři doporučuje mytí pračky s pomocí octu také v boji proti vodnímu kameni. Ocet spolehlivě zabije veškeré bakterie, a navíc pohlcuje i odolný zápach.
Paní Růžena z Chomutova se naší redakci svěřila, jak používá ocet v pračce ona. „Ocet naliju do přihrádky na prášek a pračku zapnu jen tak bez prádla, na co nejvyšší teplotu. Jen tak se pračka správně vyčistí a taky dlouho vydrží.“ A pro ty, kdo nemají rádi zápach octa, jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři zveřejnili i návod na čištění pračky s pomocí domácích tablet do myčky. Fungují perfektně.
Nezapomeňte na filtr a přihrádku na prášek
Stejně jako ocet můžete s vodou smíchat také jedlou sodu. Z obou ingrediencí vytvořte hladkou pastu, a tu naneste na místa pokrytá plísní. Pastu nechte několik minut působit a poté dobře opláchněte čistou vodou. Web AAzdraví radí na plíseň v pračce použít obyčejné bělidlo. S jeho pomocí jednoduše vyčistíte veškeré prostory přímo uvnitř, ale nezapomeňte ani na důležité filtry a zásobníky na prášek a aviváž.
K vyčištění pračky je ideální použít starý zubní kartáček. Dobře poslouží také dlouhý a tenký kartáč na lahve s jehož pomocí se dostanete do nepřístupných míst. Zvolený prostředek na vyčištění naneste na špinavé místo a vždy ho dobře opláchněte. Pro zachování dobrého stavu vaší pračky je důležité pamatovat na pravidelnou údržbu. Jen tak bude vaše prádlo stále čisté a voňavé.