Prádlo měkké jako obláček: Světe div se, postačí k tomu obyčejný alobal

Cesta za dokonale měkkým a hebkým prádlem musí začít už ve vaší pračce – pomůže vám s tím docela obyčejný alobal.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creativ Commons / CC BY-SA
                   

Představte si, že dáte sbohem drahým změkčovadlům a pracím prostředkům. Stačí vám totiž jen kuličky z alobalu, kterou jsou skvělou ekonomickou alternativou, která nejen změkčuje tkaniny, ale také zabraňuje statickému nabití vašeho oblečení, jak informuje web Dům a Zahrada. A používat je samozřejmě můžete opakovaně.

Začněte prát s alobalem

Jak ale tento geniální hack použít? „Je to překvapivě jednoduché! Zmačkejte alobal do kompaktních kuliček a před spuštěním pracího cyklu je vhoďte do bubnu pračky,“ napsala nám v e-mailu čtenářka Gabriela N, která nás na tento trik přivedla (za což moc děkujeme). Pokud vás však trik s alobalem nenadchne, existují i jiné alternativy k tradičním změkčovadlům. Jednou z takových náhrad je líh nebo lihový ocet. Jak ho použít? Nalijte asi půl šálku tohoto cenově dostupného přípravku do určeného prostoru zásuvky pračky.

Poté spusťte zvolený prací cyklus a čekejte. Jakmile bude prádlo vyprané, zjistíte, že je na dotek měkké, bez statické elektřiny a příjemně svěží. Pokud není vůně octa vaším šálkem čaje (po praní se ovšem obvykle rychle rozptýlí) nebo jednoduše milujete voňavý textil, zvažte během pracího procesu přidání několika kapek oblíbeného esenciálního oleje. Na odolné skvrny pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují sůl nebo hydrogenuhličitan sodný alias jedlou sodu.

Bleskurychlé naostření tupých nůžek pomocí alobalu a šicí jehly

Alobal patří i do sušičky

Podle webu iReceptář se alobal skvěle hodí i do sušičky. Jak se kuličky pohybují spolu s oblečením, provzdušňují látku a výrazně zkracují dobu sušení. Podobných výhod lze dosáhnout i použitím gumových nebo tenisových míčků – já mám však stejně nejraději alobal. Skoro nic nestojí a používat se dá bez problémů i opakovaně.

Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby bylo vaše prádlo stejně měkké jako z hotelové prádelny, vezměte si k ruce docela obyčejný alobal – stačí ho hodit do pračky

Alobal pomůže i při žehlení

Ovšem ani sušením ještě péče o prádlo nekončí. Chcete si ulehčit jeho žehlení, pak vám i tady bude alobal skvělým pomocníkem. Stačí ho použít na žehlicí prkno. A jak na to? Nejdříve z prkna sundejte látkový nebo molitanový potah,. Poté žehlicí plochu velmi důkladně obalte alobalem a potah opět vraťte zpět. Uvidíte, že se tím žehlení prádla opravdu značně urychlí. A proč tomu tak je? Hliník, ze kterého je alobal vyroben, totiž dokáže odrážet teplo z žehličky zpátky k oblečení, takže na něj vlastně působí dvakrát. Všechny sklady a záhyby se tak vyhladí rychleji.

Co všechno můžete dělat s alobalem

Jak triky při praní prádla používáte vy?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články