Přírodní insekticid: Kouzelný kopřivový nálev vyčaruje zahradu bez mšic

Dost možná to nevíte, ale docela obyčejné kopřivy posilují zdraví vaší zahrady i vaše vlastní. Stačí je jen šikovně využít.

Česnek - postřik na jahody i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ponořit se do světa zahradničení může být někdy jako vstoupit do starého, kouzelného příběhu, kde každá rostlina a bylina hraje v příběhu klíčovou roli. A to kupodivu platí i pro kopřivy, které jsou často považovány pouze za obtěžující plevel – nic však není vzdáleno pravdě víc.

Léčivé účinky kopřivy

Kopřivy nepředstavují podle webu GardeningKnowHow jen nepříjemnou přítěž na zahradě, ale také zdroj zdraví prospěšných látek. Jsou kupříkladu bohaté na vitaminy A, C a K, železo, draslík, mangan a vápník. Zmírňují záněty, pomáhají při kontrole hladiny cukru v krvi a dokonce zmírňují menstruační a artritické bolesti. Ale dokážou pomoci i proti zahradním škůdcům.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku

Cukety budou letos rekordně velké, zařídí to hnojivo z kopřiv

Kopřivy jsou bohaté na vitaminy A, C a K, železo, draslík, mangan a vápník. iZdroj fotografie: Depositphotos
Kopřivy jsou bohaté na vitaminy A, C a K, železo, draslík, mangan a vápník.

Vaření lektvaru proti mšicím

Kopřivy totiž nedávají nepříjemná „žihadla“ jen lidem. Stejně dobře dokážou potrápit i hmyz s jemným tělíčkem – například tolik obávané mšice. Stačí si jen připravit šikovný postřik a aplikovat ho tam, kde je zrovna potřeba. Co si připravit?

  • 1 kg čerstvých kopřiv
  • 10 litrů vody

Kopřivy smíchejte s vodou ve velkém kbelíku. Ujistěte se, že jsou zcela ponořené. Směs nechte 12 až 24 hodin odstát. Tento proces namáčení umožní kopřivám uvolnit do vody své účinné látky a vytvořit bohatý zelený elixír doslova nabitý žádoucími látkami.

Po uplynutí doby odpočinku směs přeceďte, abyste odstranili veškerý rostlinný materiál, jak radí web RHS. Nyní je váš nálev připraven působit. Jednoduše ho proto nastříkejte přímo na listy rostlin napadených mšicemi. Pro dosažení nejlepších výsledků ho aplikujte v chladnějších částech dne, například brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste zabránili příliš rychlému odpařování a zajistili maximální absorpci rostlinami. Uvidíte, že po několika málo aplikacích (opakujte obden) už na svých rostlinách neuvidíte ani jedinou mšici.

Hnojivo z kopřiv nahradí drahé chemické přípravky a prospěje celé zahradě. Příprava je jednoduchá, účinky úžasné

Kopřivy nejsou neužitečné, jde o cennou věc pro zeleninovou zahradu iZdroj fotografie: Pixabay
S kopřivami ve svém zahradním arzenálu se můžete těšit na svěží, živou zahradu, která se obejde zcela bez škůdců.

Vědecké poznatky o kouzlu kopřivy

Kopřivy obsahují sloučeniny, které působí jako přírodní insekticidy. Když se mšice setkají s nálevem z kopřiv, jsou odpuzovány jeho silnou chutí a vůní. Kopřivy navíc mohou zvýšit celkovou sílu rostlin, takže se stanou pro tento otravný hmyz méně atraktivními (rostliny můžete vyživit i přímo, stačí si z rostlin připravit kejdu, jak už Chalupáři-Zahradníci také ukázali).

Jak proti mšicím na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články