Stálé připojení do sítě může vytvářet opotřebení, což může snižovat životnost nabíječky. Hrozí vám však i další rizika.
Ponechání nabíječky zapojené do zásuvky, i v době, kdy se nepoužívá, se může na první pohled zdát neškodné, ale ve skutečnosti může mít hned několik škodlivých dopadů. Tento zlozvyk může vést ke zbytečné spotřebě energie, zvýšenému opotřebení nabíječky – a dokonce i k ohrožení vaší domácnosti jako takové.
Spotřeba energie a dopad na životní prostředí
Uvnitř nabíječky se nachází součástka, která spotřebovává elektrickou energii i v pohotovostním režimu. Ačkoli je tato spotřeba energie minimální, je nepřetržitá, což podle webu IdeaClub časem přispívá k plýtvání energií a dopadu na životní prostředí. Tato zátěž se navíc v případě vyššího počtu nabíječek sčítá, což vede k vyšším účtům za energii a zbytečným emisím uhlíku.
Opotřebení nabíječky jako problém
Ponechávání nabíječky v zásuvce může vést k jejímu přehřívání, což nevyhnutelně urychluje opotřebení jejích vnitřních součástí, například kondenzátorů. To může časem snížit účinnost nabíječky a potenciálně zkrátit její životnost. A jak prodloužit životnost baterie během zimy? O tom se Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali zde.
Riziko požáru a přehřátí
Při náhlých výkyvech napětí se může připojená nabíječka dokonce přehřát. Většinou se nic nestane (jen se z ní zakouří a můžete ji vyhodit), ale někdy může dojít až k požáru. Sama jsem to zažila u svého strýce, naštěstí jsme na vše přišli včas.
Bezpečnostní problémy v domácnostech
Nabíječka ponechaná v zásuvce s připojeným kabelem je však podle webu iReceptář ještě i jiným zdrojem nebezpečí. Visící kabel dokáže přitáhnout pozornost dětí a domácích zvířat stejně spolehlivě jako magnet, a může tak pro ně představovat riziko úrazu elektrickým proudem, pokud se s ním pokusí hrát nebo ho rozkousat. V nejhorším případě může dojít k vážnému zranění nebo dokonce ke smrti. Poškozené šňůry navíc zvyšují riziko zkratu a požáru.