Pravidelná údržba skleníku, zejména na podzim, je nezbytná pro přípravu půdy na další vegetační období. Myslete hlavně na hnojení.
Hořčičná semínka, ze kterých se hořčičný prášek vyrábí, představují doslova výživové siláky. Jsou totiž bohatá na základní živiny, které mohou prospět jak lidskému zdraví, tak úrodnosti půdy (informoval o tom web PotatoesInCanada). Pro váš skleník jsou prospěšná hned z několika důvodů.
Proč hnojit hořčičným práškem
Hořčičná semínka obsahují přibližně 25 % bílkovin, které jsou bohatým zdrojem dusíku, nezbytného prvku pro růst rostlin. Ty doplňuje přibližně 28-36 % tuků, které přispívá k vitalitě půdy. A jako bonus v nich najdete i vlákninu, jež po přidání do půdy zlepšuje její strukturu a provzdušnění. A to stále ještě není vše. Ocenit je třeba i:
- Minerální látky, zejména vápník, hořčík, fosfor a draslík – prvky, které zvyšují úrodnost půdy a růst rostlin.
- Antimikrobiální vlastnosti: Hořčičná semena obsahují přírodní sloučeniny, jako jsou glukosinoláty, které potlačují škůdce, houby a škodlivé bakterie v půdě.
Síla hořčičného prášku v půdě
Hořčičný prášek není jen kořením do kuchyně, je to univerzální a účinné řešení pro hospodaření s půdou ve skleníku. Při aplikaci do půdy působí hořčičný prášek jako hnojivo i dezinfekční prostředek. Oživuje vyčerpanou půdu, bojuje proti škodlivým patogenům a zlepšuje růst plodin tím, že přispívá základními živinami. Pojďme prozkoumat praktické způsoby, jak můžete hořčičný prášek ve skleníku použít.
Zlepšení úrodnosti půdy díky hořčici
Hořčičný prášek je bohatý na organické sloučeniny, které se v půdě rozkládají a uvolňují základní živiny, zejména dusík. Ten je klíčovým prvkem pro růst rostlin – podporuje svěží, zelené listy a silný vývoj stonků. Když se tedy hořčičný prášek přimíchá do půdy, zvyšuje obsah humusu, což vede k lepšímu zadržování živin a absorpci vody.
Jeho použití je snadné – jednoduše smíchejte 2 kg hořčičného prášku s 2 kg dolomitického vápna (zdroj hořčíku a vápníku) a 1 litrem jemně mletých vaječných skořápek, jak radí web Veltorf. Tato směs zajistí, že půda dostane všechny důležité živiny, které potřebuje. Pak už je zeminu ve skleníku poprašte souvislou vrstvou a po několika dnech toto nové hnojivo zapracujte. Uvidíte, že budete úrodou během příštího roku příjemně překvapeni. A nezapomeňte ani na dezinfekci – jak na ni už Chalupáři-Zahrádkáři také radili.