Rajčata jsou na pěstování poměrně náročná – pokud jim však dodáte ty správné živiny, potěší vás obrovskou úrodou lahodných plodů.
Rajčata dokážou být při pěstování poměrně náročná. Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae). Totiž potřebuje opravdu velkou dávku živin (jeho plody jich ovšem i hodně obsahují, jde například o vitamíny C, B, E, z minerálních látek jde zejména o draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein). Pokud je ovšem už od začátku budete hnojit správně, pak vás jejich úroda potěší. Zapomeňte na drahá hnojiva a vezměte si k ruce cukr a droždí.
Jak hnojit rajčata cukrem a droždím
K vytvoření tohoto rajčatového hnojiva budete potřebovat následující ingredience:
- 2,7 litru nechlorované vody (nejlépe odstáté nebo filtrované)
- Půl šálku cukru
- 100 gramů droždí
A jak postupovat? Nalijte vodu do třílitrové nádoby. Droždí rozpusťte v teplé vodě. Poté přidejte rozpuštěnou směs droždí a také cukr do sklenice s vodou, zakryjte ji prodyšnou látkou a umístěte ji na teplé místo. Nezapomeňte nádobou pravidelně protřepávat, aby se obsah promíchával. Po 24 hodinách je hotovo a nyní už zbývá hnojivo jen naředit.
Jak hnojit rajčata droždím a cukrem
Jeden šálek rajčatového hnojiva rozpusťte v 10 litrech vody a použijte jako zálivku. Na každou rostlinu budete potřebovat jeden litr toho hnojiva. A jak často ho používat? Během léta ho stačí aplikovat jen třikrát – ano, tak málo je potřeba k tomu, abyste se dočkali odolnějších rostlin a bohatší úrody.
Použití cukru a kvasnic v této zálivce rajčatům poskytuje mnohé cenné živiny a podporuje prospěšnou mikrobiální aktivitu v půdě. Cukr může působit jako zdroj energie pro rostliny, zatímco kvasinky mohou přispívat k růstu prospěšných bakterií a hub, které zlepšují zdraví půdy. Jen sám o sobě však nestačí. Když se totiž kvasinky z droždí v půdě vyvíjejí, tak spotřebovávají draslík. Ten však rajčata potřebují také. A co tedy s tím? Doplňte jim ho jednoduše prostřednictvím dřevěného popela.
Jak aplikovat dřevěný popel
Jednoduše nasypte tenkou, rovnoměrnou vrstvu dřevěného popela na povrch půdy kolem vašich rajčat. Buďte opatrní a neaplikujte ho příliš, protože nadměrné množství dřevěného popela může zvýšit hladinu pH půdy, což vede k nerovnováze živin. Poté ho jemně zapracujte do půdy a záhon dobře zalijte. Tím svým rostlinám dodáte dostatek draslíku na několik týdnů
A proč ho tolik potřebují? Draslík, primární živina obsažená v dřevěném popelu, podporuje vývoj plodů, zlepšuje vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám. Vápník podporuje vývoj silných buněčných stěn a snižuje riziko hniloby květů. Stopové minerály přítomné v dřevěném popelu navíc přispívají k celkovému zdraví a vitalitě rostlin.