S pálením listů a bioodpadu opatrně, hrozí za to pokuta až 150 000 Kč

Pokud si nedáte při pálení listí pozor, můžete riskovat opravdu nepříjemnou pokutu. Její výše dokáže zasáhnout peněženku opravdu citelně.

pálení listí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Spalování listí a větví na zahradě je sice zdánlivě jednoduchý způsob likvidace odpadu, ale má leckdy bohužel i významné environmentální, právní a bezpečnostní důsledky. Vzhledem k tomu, že se městská a venkovská krajina stále více prolínají, nebývá tato činnost mnohdy vítána právě s pochopením. Na co si dát pozor?

Vysoké náklady přinese nedbalost

Kontrolované používání ohně, pokud je prováděno s náležitou pečlivostí – tedy v bezpečné vzdálenosti od lesů a budov, pod dohledem dospělé osoby a s dostatkem hasicích prostředků po ruce – spadá do zákonných a bezpečných postupů. Nicméně hranice mezi kontrolou a neštěstím je nebezpečně tenká, jak upozorňuje web ProČistějšíBrno.

Chvíle nedbalosti, nepozornosti nebo paniky může rychle přerůst ve scénář, kdy plameny již neslouží našim potřebám, ale naopak je ohrožují. V takových případech hrozí jednotlivcům pokuty až do výše 150 000 Kč, firmy a právnické osoby pak mohou postihnout ještě vyšší tresty.

Ekologická daň je také nezanedbatelná

Zapomínat ovšem nelze ani na ekologické dopady, jak připomíná magazín Dům&Zahrada. Tyto praktiky nejenže uvolňují škodliviny do ovzduší, ale také likvidují mikrostanoviště nespočetného množství hmyzu a volně žijících živočichů, kteří jsou na listí, větvích a trávě životně závislí. Poskytuje jim totiž jak místo pro úkryt, tak i prostředí pro obživu.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Zvažte raději kompostování

A čím tedy tuto praktiku nahradit? U veškerého biologicky rozložitelného zahradního odpadu raději vsaďte na dobře provedené kompostování. To jej přemění na hnojivo a mulč, jež budou doslova oplývat živinamiOd té doby, co si zakládám svůj vlastní kompost, nemusel jsem do hnojiv nebo nové zeminy investovat ani korunu,“ potvrzuje náš čtenář Radek P. z Třebše.

Jak vyrobit hnojivo z kartonu iZdroj fotografie: Depositphotos
S pálením odpadu na zahradě je třeba být opatrný, protože v některých případech může být tato činnost nelegální a podléhat pokutám.

Zvážit také můžete stavbu jednoduchých úkrytů pro ježky a další užitečné obyvatele zahrady nebo hmyzích hotelů. Tato útočiště poskytují bezpečný úkryt i těm nejmenším obyvatelům zahrady a zvyšují její biologickou rozmanitost a ekologickou odolnost. Jak na hmyzí domeček popsali Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti.

Pálit není třeba ani neoblíbené ořešákové listí. Snadno z něj vyrobíte kompost

Jak jste si s likvidací bioodpadu poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články