Pojistěte si letos úrodu svých oblíbených plodin jednoduchým způsobem. Z celého koloběhu péče musíte vynechat parapet.
Pěstování mladých rostlin na okenním parapetu se může podle informací z webu iReceptář zdát jako typický zahradnický postup. Ovšem sazenice paprik a okurek tuto techniku příliš nemilují. Mnohem lépe se jim bude dařit docela jinde.
Teplotní výkyvy: Nepřítel křehkých sazenic
Papriky a okurky jsou totiž obzvláště citlivé na kolísání teplot – což je běžný scénář na většině okenních parapetů. Během dne proto může sluneční světlo vzduch kolem okna přehřívat a v noci naopak teplota často výrazně klesá. Takový kolotoč může podle mého pozorování rostliny stresovat, zpomalovat jejich růst nebo dokonce vést k jejich úhynu.
To platí zejména pro mladé rostliny paprik a okurek, které dávají přednost rovnováze mezi sluncem a stínem. Intenzivní přímé světlo přes okenní parapet u nich může způsobit spálení listů, což vede k oslabení rostlin, které v dospělosti méně plodí. Mnohem lepší službu jim proto udělají pěstební světla s řízenou intenzitou a dobou trvání osvětlení. Pěstovat je tedy můžete kdekoliv v místnosti a vyhnete se tak jejich riskantnímu pobytu na parapetu.
Otužování: příprava na venkovní svět
Co si ještě pohlídat? Přibližně týden před přesazením sazenic ven by měly projít procesem zvaným „otužování“. Ten spočívá v postupném vystavování rostlin venkovním podmínkám, aby se otužily. Začněte s několika hodinami denně na chráněném místě a pomalu tuto dobu prodlužujte A kdy je sázet ven? Podle webu AbecedaZahrady je obvykle vhodný květen. V této době se již půda dostatečně prohřeje a sníží se riziko výskytu mrazu.
Výběr správného místa
Pro papriky vyberte slunné místo s bohatou, humusem zásobenou půdou. Ideální je plocha, kde se dříve pěstovaly luštěniny, dýně nebo kořenová zelenina, protože tyto plodiny pomáhají zlepšovat strukturu půdy a obsah živin, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Střídejte plodiny a dbejte na to, aby nebyly na stejném místě vysazovány častěji než jednou za tři roky, abyste zabránili vyčerpání půdy a vzniku chorob. A u okurek je to podobné.