Aby se vašim sazenicím dařilo opravdu jedna báseň, musíte jim dopřát to správné hnojivo. Pomoci může i pár kapek medu.
Med se svým obsahem prospěšných přírodních cukrů, vitaminů a minerálních látek nabízí podle webu iReceptář více než jen sladkost. Jeho složky totiž slouží jako zdroj energie pro mikrobiální život v půdě a zvyšují dostupnost živin pro rostliny. Tento proces pak následně podporuje zdravější kořenový systém a stimuluje rychlejší a silnější růst sazenic.
Jak používat med jako hnojivo
Metoda je jednoduchá: rozpusťte jednu čajovou lžičku medu v jednom litru vody a tímto roztokem zalévejte sazenice každých 10 až 14 dní. Pozoruhodné je, že i zkvašený nebo jinak znehodnocený med je pro toto použití vhodný, takže nic nepřijde nazmar.
A klidně sáhněte i po tom nekvalitním, který vám doma zbyl po nějakém nechtěném nákupu. Testování pravosti a kvality medu se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali třeba zde. Díky několika osvědčeným trikům už při svém nákupu nikdy nešlápnete vedle.
Příprava směsi hnojiv na bázi medu
I když je přímá aplikace medového roztoku prospěšná, začlenění medu do komplexnější hnojivé směsi může jeho účinky zesílit. Já osobně doporučuji především kombinací medu se zeleným plevelem a kvasnicemi. Vše jednoduše nechte několik dní kvasit a poté použijte jako zálivkový roztok. Jednou do týdne stačí.
Síla hnojiva z dřevěného popela
Pro ty, které zajímají přírodní metody hnojení, představuje další vhodnou cestu dřevěný popel. Je totiž bohatý na draslík a vápník a podle informací z webu InStory slouží jako vynikající hnojivo, které podporuje silný růst rostlin a zlepšuje kvalitu půdy. Jeho alkalická povaha také pomáhá vyrovnávat pH zeminy, což z něj činí univerzální doplněk snad každé zahradnické snahy.
A jak ho používat pro sazenice? Nejlépe uděláte, pokud ho zapracujete do půdy na záhonku nebo ve skleníku ještě předtím, než tam mladé rostlinky vysadíte. O jeho dalším využití psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.