Sazenicím se vyplatí dát cukr, porostou pak mnohem rychleji

Aby se vašim mladým rostlinkám dařilo opravdu perfektně, nezapomeňte je dobře pohnojit. Dostatek energie k vývoji jim dodá cukr.

                   

Je málo známou skutečností, že glukóza je životně důležitá nejen pro člověka, ale i pro rostliny, jak uvádí web MagazínDoma. Tento jednoduchý cukr, který se dostane k rostlinám, funguje jako katalyzátor a vyvolává řadu biochemických reakcí, které nejsou ničím jiným než skoro zázračným růstovým a vývojovým stimulantem.

Proč dávat cukr k sazenicím

Aplikace cukerného roztoku na sazenice není jen o rychlém dodání energie, ale o využití samotné podstaty růstu rostlin, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Glukóza usnadňuje vstřebávání základních živin z půdy, zlepšuje schopnost rostliny syntetizovat bílkoviny a zvyšuje obsah chlorofylu. Výsledkem jsou sazenice, které rostou rychleji a jako bonus se pyšní i posíleným imunitním systémem.

Příprava cukerného roztoku

Rozpusťte 4-5 polévkových lžic cukru v litru teplé vody a míchejte, dokud sladké krystalky nezmizí v tekutině. Tento roztok jemně rozprašujete po sazenicích, působí u nich jako tonikum a povzbuzuje je od listů až ke kořenům,“ radí čtenářka Radka K. z Jaroměře, která toto hnojivo používá již od tří týdnů života svých sazenic.

Když rajčata kvetou, pomůže jim k plodnosti obyčejné droždí

Červnový booster pro okurky: Krásnou úrodu zařídí lžička droždí a cukru

Základ: Výběr správného substrátu

Web Blíže k přírodě však radí v žádném případě nezapomínat ani na základ veškerého růstu rostlin: substrát. Vždy proto volte kvalitní, sterilizované směsi pro sazenice. Za mě je nejlepší pořídit si je v obchodě – doma se míchají jen těžko. Pokud to však chcete přece jen zkusit, připravte si vermikulit, kompost, písek a perlit nebo kokosové vlákno. A chybět by neměla ani sterilizace pomocí mikrovlnného ohřevu nebo pečení (počítejte se značným zápachem).

Namáčení semínek před výsevem může zlepšit jejich klíčení a zvýšit úspěšnost vzejití vašich rostlinek. Pár minut péče nevíc se vyplatí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Cukr rozhodně není jen pomocníkem, který nám osladí čaj nebo kávu. Naopak, pomoci může i na vaší zahradě

Pozor na správný výsev

Balíčky semen jsou pokladnicí informací s podrobnými informacemi o optimální době výsevu, podmínkách a požadavcích na péči. Proto se těmito instrukcemi určitě řiďte a nesnažte se nic urychlit. Načasování je v zahradničení obzvláště důležité a trpělivost je ctnost, jak říkávala moje babička. Tak pozor na to. Jako další skvělé hnojivo pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i účinný dřevěný popel.

Jaká přírodní hnojiva používáte při péči o rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články